Pielgrzymka Dzieła Pomocy Powołaniom

Kilkaset Przemyślan pielgrzymowało do grobu patrona DPP bł. ks. Jana Wojciecha Balickiego

Kilkaset osób zgromadziło się na dorocznej pielgrzymce Dzieła Pomocy Powołaniom do archikatedry przemyskiej, gdzie znajduje się grób patrona DPP bł. ks. Jana Wojciecha Balickiego, wieloletniego spowiednika, wykładowcy i rektora seminarium duchownego w Przemyślu. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył bp Adam Szal.

Swoje kazanie przemyski biskup pomocniczy skupił na rozpoczętym niedawno Roku Wiary. - Wiara nie może być utożsamiana z wiedzą. Bo można znać całe Pismo Święte i Katechizm Kościoła Katolickiego, a być człowiekiem niewierzącym. Do wiary trzeba przyjmować Pana Boga jako kogoś, kto mówi nam prawdę i daje zbawienie. Do wiary potrzebne jest pozytywne nastawienie całego człowieka do Pana Boga – mówił.

Kaznodzieja przypominał, że Rok Wiary ma być czasem refleksji nad wiarą i pogłębienia jej podstaw. – Wiara to największy skarb, jaki posiadamy i trzeba zastosować najróżniejsze sposoby, aby ją bronić – wzywał bp Szal.

Mówiąc o bł. ks. Janie Balickim stwierdził, że to właśnie wiara kazała mu trwać długie chwile na modlitwie, posługiwać w konfesjonale szafując Bożym Miłosierdziem, a „porywany gorliwością głosił kazania, mające na celu umacnianie wiary słuchaczy a także rozwiewanie ich wątpliwości i nawracanie grzeszników”.

- Dobrze, że jesteśmy tu przy relikwiach bł. Jana Wojciecha Balickiego i modlimy się, aby nie zabrakło powołanych – kapłanów i sióstr zakonnych, którzy nie tylko dbają o umocnienie swojej wiary, ale poprzez formację i osobiste życie mają zachować taką postawę, by na wzór bł. Jana Wojciecha przybliżać ludzi do tronu Bożej łaski. W różny sposób: i modlitwą, i uśmiechem i dobrym słowem, zachętą i cierpieniem i podejmowaniem różnych inicjatyw na miarę naszych możliwości – mówił bp Szal.

Do modlitwy za wstawiennictwem bł. ks. Jana Balickiego w intencji kapłanów i kleryków zachęcał ks. Piotr Kandefer, moderator Dzieła Pomocy powołaniom.

- Naszą modlitwą wspieramy tych, którzy jako kapłani prowadzą braci ku zawsze otwartym podwojom wiary i pomagają uczynić krok przez ów próg. Bo to kapłani głoszą Słowo Boże i starają się dawać świadectwo wiary swoim życiem. Zgromadziła nas tu również troska o to, by przyszłym pokoleniom była głoszona święta wiara, bo jakże uwierzą, jeśli nikt im nie będzie głosił – powiedział.

Po Eucharystii uczestnicy spotkania udali się do Seminarium, gdzie po poczęstunku obejrzeli sztukę w wykonaniu kleryków pt. „Zło dobrem zwyciężaj” o bł. ks. Jerzym Popiełuszce.

Celem Dzieła Pomocy Powołaniom jest niesienie pomocy powołanym do kapłaństwa oraz do życia konsekrowanego w zgromadzeniach zakonnych i instytutach świeckich. Realizuje się to przede wszystkim przez modlitwę i ofiarowane cierpienia. Patronem DPP jest bł. ks. Jan Balicki, wieloletni profesor, spowiednik i rektor w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Bł. ks. Balicki żył w latach 1869–1948.

Pielgrzymka Dzieła Pomocy Powołaniom do archikatedry przemyskiej, gdzie znajdują się relikwie patrona wspólnoty, odbywa się co roku w okolicy liturgicznego wspomnienia bł. ks. Jana Balickiego, które przypada 24 października.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10