Biskup diecezji Down i Connor Noël Treanor jest przerażony wieścią o powstaniu pierwszej w Irlandii Północnej prywatnej kliniki aborcyjnej. Zostanie ona otwarta 18 października w Belfaście.
„Uruchomienie tej placówki jeszcze bardziej podważa świętość i godność życia ludzkiego w naszym społeczeństwie, w którym już teraz najsłabsze i bezbronne istoty są zagrożone – napisał hierarcha w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej diecezji. – Kościół katolicki naucza, że życie zarówno matki, jak i jej nienarodzonego dziecka, z powodu ich jedności, jest święte. Przerwanie życia poczętego zaprzecza człowieczeństwu i niezbywalnej godności dziecka, naruszając najbardziej podstawowe prawo człowieka, prawo do życia. Jako chrześcijanie i obywatele powinniśmy nie tylko okazywać współczucie wobec kobiet stojących w obliczu niechcianej ciąży, ale także wspierać je w poszukiwaniu dróg, które zapewnią poszanowanie życia dzieci w ich łonach” – napisał bp Treanor.
Klinika należy do międzynarodowej organizacji Marie Stopes. Zgodnie z obowiązującym prawem, w zakładzie mają być wykonywane tylko aborcje farmakologiczne do 9. tygodnia ciąży.
W Irlandii Północnej można legalnie przerwać ciążę, jeśli zagrażałaby życiu matki lub niosła poważne komplikacje dla jej zdrowia fizycznego lub psychicznego. Przepisy te są bardziej restrykcyjne niż w pozostałej części Wielkiej Brytanii. Tam do 24. tygodnia ciąży aborcji można dokonać na życzenie, a po tym czasie – w określonych prawem warunkach. Rocznie w Irlandii Północnej przeprowadzanych jest od 30 do 40 legalnych aborcji. Jednocześnie w 2011 r. nieco ponad 1000 jej mieszkanek udało się na zabieg do Anglii i Walii.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.