Młodzi Europejczycy czują głód Boga

Benedykt XVI nie wątpi w przyszłość chrześcijaństwa na naszym kontynencie. „Jest ono prawdziwe, a prawda zawsze ma przyszłość” – powiedział Papież w wywiadzie, którego udzielił watykańskiej telewizji.

Reklama

Został on przeprowadzony na potrzeby filmu „Dzwony Europy”, który podejmuje refleksję nad chrześcijaństwem na Starym Kontynencie.

Obok Papieża wypowiadają się na ten temat prawosławni patriarchowie Bartłomiej i Cyryl, zwierzchnik anglikanów abp Rowan Williams i były przewodniczący Kościoła Ewangelickiego w Niemczech bp Wolfgang Huber. Film został zaprezentowany wczoraj wieczorem, na zakończenie popołudniowej kongregacji generalnej Synodu Biskupów.

Zdaniem Benedykta XVI nadzieja na wiosnę chrześcijaństwa w Europie ma silne podstawy. Leżą one przede wszystkim w ludzkim sercu, w które jest wpisane pragnienie Boga. „Oczywiście, na pewien czas można zapomnieć o Bogu, abstrahować od Niego, zajmować się czymś innym, ale Bóg nigdy nie zanika” – mówi Papież, zapewniając, że również dziś serce człowieka jest niespokojne, dopóki nie spocznie w Bogu.

„Drugi motyw mojej nadziei – powiedział Benedykt XVI – wynika z faktu, że Ewangelia Jezusa Chrystusa jest po prostu prawdziwa. A prawda się nie starzeje. Również o prawdzie można na jakiś czas zapomnieć, ale ona nie zanika”. Papież przypomniał, że kiedyś liczyły się ideologie. Wydawały się silne, niepokonane, lecz po pewnym czasie wypaliły się, nie ma w nich siły, bo brak im głębokiej prawdy. Ewangelia natomiast jest prawdziwa i dlatego nigdy się nie wypala – podkreślił Papież.

Ojciec Święty wskazał, że nadzieję na przyszłość chrześcijaństwa w Europie budzi w nim też dzisiejsza młodzież. „Młodzi widzieli już tyle różnych rzeczy, wiedzą, co mogą im zaoferować ideologie i konsumpcjonizm, ale widzą, że jest to próżne. Im to nie wystarcza. W młodych pokoleniach budzi się niepokój serca i odkrywają one piękno chrześcijaństwa. Nie chrześcijaństwa taniego, okrojonego, lecz chrześcijaństwa w całym jego radykalizmie i głębi” – podkreślił Benedykt XVI.

Odpowiadając na inne pytanie Papież stwierdził, że współczesnej Europie grożą dziś nowe podziały. Nie wynikają one już z różnić narodowościowych, lecz światopoglądowych. Papież określa je mianem dwojga dusz. Pierwsza to abstrakcyjny rozum, który dąży do całkowitej emancypacji ze wszelkich kontekstów historycznych i kulturowych w imię abstrakcyjnej racjonalności. Europa, która poszłaby tą drogą, zatraciłaby jednak własną tożsamość, a tym samym zdolność do dialogu z innym kulturami.

Alternatywą dla tego typu racjonalności jest dusza chrześcijańska, która otwiera się na wszystko, co racjonalne, co więcej sama dała impuls do rozwoju rozumu i jego wolności, ale pozostaje przywiązana do chrześcijańskich korzeni, z których wyrasta Europa oraz jej wielkie wartości i instytucje – powiedział Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7