Kalisz: Renowacja sanktuarium św. Józefa

Konserwatorzy zakończyli prace przy dwóch z czterech zabytkowych ołtarzy w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Trwa renowacja dwóch kolejnych ołtarzy powstałych w latach 1754-1755.

Odnowieniu w specjalistycznej pracowni w Częstochowie poddano ołtarze św. Alojzego Gonzagi i św. Stanisława Kostki. "To są prace Franciszka Eytnera, wybitnego rzeźbiarza, który w połowie XVIII wieku przybył do Kalisza. Ołtarze z amboną należą do największych zbiorów rzeźb barokowych na terenie Wielkopolski" - poinformowała PAP zajmująca się ochroną zabytków w kaliskim magistracie Anna Woźniak.

W Częstochowie trwa konserwacja dwóch kolejnych ołtarzy Eytnera, która ma się zakończyć w listopadzie. Według Woźniak dzieła wymagają pilnych działań, ponieważ zagnieździły się w nich drewnojady i grzyby. Są drewniane, polichromowane, pozłacane i częściowo posrebrzane. Wszystkie ołtarze są rokokowe, urozmaicone nielicznymi wczesnoklasycznymi detalami w zwieńczeniach. Przedstawiają Matkę Boską Bolesną i Mękę Pańską. Prace obejmują m.in. zabezpieczenie warstwy malarskiej, usunięcie wtórnych warstw malarskich, dezynfekcję i dezynsekcję drewnianych elementów konstrukcyjnych i dekoracyjnych.

Ołtarze i ich dekoracja rzeźbiarska są największym w Kaliszu i najlepiej zachowanym zespołem rzeźb Eytnera. Według konserwatorów, są one znakomitym przykładem silnego oddziaływania rzeźby śląskiej na rzeźbę kaliską oraz dowodem łączności tych dwóch regionów i środowisk artystycznych w drugiej połowie XVIII wieku. Są także dowodem na znakomitą osiemnastowieczną snycerkę i stolarkę oraz malarstwa kaliskiego.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP historyk Anna Tabaka, Eytner pracował w Kaliszu do lat 90-tych XVIII wieku. Przybył tutaj z dolnośląskiego Głogowa i przebywał w Kaliszu do około 1790 r. "Najprawdopodobniej wyjechał po wielkim pożarze miasta w 1792 r. Nie wiadomo gdzie i kiedy zmarł. Musiał być znaczącym mieszkańcem, gdyż otrzymał godność Honorowego Obywatela Kaliskiego" - powiedziała Tabaka. Dodała, że nie jest też znana data i miejsce jego urodzin.

W tym roku samorząd Kalisza przeznaczył na konserwację sakralnych obiektów zabytkowych ponad 600 tys. zł. Jak poinformowała Woźniak, dotacja na te cele w konstruowanym na 2013 r. budżecie będzie najprawdopodobniej większa od tegorocznej.

Prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane finansowane są w tym roku z pieniędzy samorządowych także w kościołach ojców jezuitów, św. Mikołaja, św. Wojciecha i w kościele garnizonowym.

Koszty renowacji czterech ołtarzy wynoszą 300 tys. zł, z czego 130 tys. zł. wyłożył samorząd.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9