Benedykt XVI wręczył orędzie soborowe

Na zakończenie Mszy św. inaugurującej Rok Wiary Benedykt XVI wręczył soborowe orędzie reprezentantom rządzących, ludzi nauki, artystów, kobiet, robotników, ubogich, chorych i cierpiących oraz młodzieży.

Było to powtórzenie gestu papieża Pawła VI, który na zakończenie II Soboru Watykańskiego w 1965 r. wręczył przedstawicielom różnych grup Orędzie do Ludu Bożego. Dzisiaj obchodzona jest 50. rocznica inauguracji tego wielkiego wydarzenia w historii Kościoła katolickiego. Ponadto z okazji 20. rocznicy publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego Benedykt papież wręczył jego specjalne wydanie, przygotowane na Rok Wiary dwojgu katechetom.

W imieniu rządzących orędzie odebrali dziekan i wicedziekan korpusu dyplomatycznego, akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej, a także jeden ambasador z każdego kontynentu.

W delegacji ludzi nauki i myślicieli znaleźli się: Fabiola Gianotti z Włoch, fizyczka z CERN-u, odpowiedzialna za projekt ATLAS w Wielkim Zderzaczu Hadronów, która 4 lipca br. ogłosiła, że zaobserwowano cząsteczkę mogącą być poszukiwanym bozonem Higgsa, filozof Robert Spaemann z Niemiec i znany biblista ks. Gerhard Lohfink, również z Niemiec.

Artystów reprezentowali: kompozytor James MacMillan z Wielkiej Brytanii oraz trzej Włosi: rzeźbiarz Arnaldo Pomodoro z Włoch, aktor i reżyser Giulio Base, a także reżyser i scenarzysta Ermanno Olmi.

W imieniu kobiet orędzie przyjęły: meksykańska dziennikarka-watykanistka Valentina Alazraki, włoska piosenkarka i sportsmenka Annalisa Minetti, która zdobyła brązowy medal na tegorocznej paraolimpiadzie w Londynie, Jocelyne Khoueiry z Libanu, kierująca ruchem kobiecym La Libanaise-Femme du 31 Mai, zajmującym się edukacją kobiet w dziedzinie nauki społecznej, teolożka z Hongkongu, s. Maria Ko Ha Fong oraz dziennikarka Kathryn Lopez z USA, kierująca dziennikiem „National Review Online”.

Robotnikami, którzy odbrali orędzie byli: włoski związkowiec Raffaele Bonanni, chilijski górnik Luis Alberto Urzúa Iribarren, który razem z 32 kolegami spędził ponad dwa miesiące zasypany w kopalni 700 metrów pod ziemią, a także Renato Caputol i Flor Ventura z czworgiem dzieci filipińscy imigranci, mieszkający od 23 lat we Włoszech.

Delegatami ubogich, chorych i cierpiących byli Włosi: chora Vittoria Martino, lekarz Gerardo Signore, Maria Luisa Pieroni z Czerwonego Krzyża i Giuseppa Cassaniti Mastrojeni, której córka zginęła w wypadku drogowym. Młodzież reprezentować będą: Tatiane Araújo z Brazylii, Anna Fsadni z Australii, Robert Prybyla z USA, Chiara Azwka z Konga, Ivan Luna z Filipin i Cyril Brunet z Francji.

Jako że w tym roku przypada 20. rocznica publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego Benedykt XVI wręczył jego specjalne wydanie, przygotowane na Rok Wiary dwojgu katechetom. Byli to: Caroline Fairey, asystentka w Maryvale Institute w Birmingham i Tommaso Spinelli, katecheta grupy nastolatków w rzymskiej parafii św. Melanii Młodszej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ROK WIARY

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9