Lękliwość, smutek, pełny brzuch...

Na mocno samokrytyczne tony w niektórych wypowiedziach członków XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Watykanie zwracają uwagę obserwatorzy tego wydarzenia.

Reklama

Podczas wczorajszej kongregacji generalnej kard. Christoph Schönborn zwrócił uwagę na "lękliwość" wobec osób wrogo nastawionych do Kościoła. Natomiast pochodzący z Salwadoru bp Jose Rauda Gutierrez mówił o braku radości i nadziei, a abp Socrates Villegas z Filipin skrytykował "styl życia z pełnym brzuchem", któremu brakuje solidarności z ubogimi i czyni niewiarygodnym. Uczestnicy Synodu modlili się wczoraj za ofiary konfliktu w Syrii.

"Zatroskani tragiczną sytuacją w narodu syryjskiego papież i ojcowie synodalni zapewniają o swoim współczuciu dla ludzi tego tak udręczonego przemocą kraju" - cytuje słowa abp Nikoli Eterovića watykański dziennik "L`Osservatore Romano". Sekretarz generalny Synodu zapewnił o ciągłej modlitwie biskupów za "ofiary tego wielkiego barbarzyństwa", które szczególnie dotyka ubogich i dzieci oraz wyraził nadzieję na szybkie zakończenie wojny i sprawiedliwe rozwiązanie konfliktu.

W swoim wystąpieniu prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard Ludwig Müller wezwał biskupów do jedności między sobą i z papieżem. "Dla nowej ewangelizacji konieczne jest przezwyciężenie pewnych wewnątrzkościelnych debat, które zajmują się ciągle tymi samymi tematami. Chrześcijańska wiara w swym całokształcie i nowości musi raczej stać się ponownie tematem. W tym biskupi odnajdą siłę wspólnoty, która nigdy nie stanie się płaszczykiem dla niezrozumiałej autonomii" - mówił abp Müller.

"Należy uczyć się pokory Jezusa" - powiedział arcybiskup Manili, Luis Antonio Tagle. Jego zdaniem pokorny Kościół nie będzie się tak bardzo zajmował samym sobą. Arcybiskup San Antonio z USA, Gustavo Garcia-Siller wezwał do poświęcenia świata Duchowi Świętemu, które mogłoby prowadzić do nowego ożywienia wiary Kościoła.

Gość Synodu, ewangelicki biskup Simo Peura z Finlandii wskazał na konieczność wcielenia w życie programu katechetycznego, który przekazywałby najważniejsze elementy wiary. "Wobec takiego samego problemu przed 500 laty Marcin Luter zaproponował swój mały katechizm, którego lekko można nauczyć się na pamięć" - powiedział biskup. Natomiast przewodniczący "American Bible Society" Lamar Vest wskazał na wspólną podstawę dla wszystkich chrześcijan jaką jest Słowo Boże. "Przy wszystkich zmianach świata Biblia daje nadzieję" - powiedział amerykański protestant.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| SYNOD

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7