Czas na nowe ruchy

Kościół w nowej ewangelizacji powinien większy akcent położyć na znaczenie nowych wspólnot duchowych i ruchów - uważają przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Stanisław Ryłko oraz przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), kard. Peter Erdö.

"Te grupy z ich misyjną dynamiką są prawdziwym darem Boga" - powiedział kard. Rylko w wystąpieniu podczas XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Jego obrady toczą się w Watykanie od 7-28 października br. na temat „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”.

"Szkoda, że nowe wspólnoty i ruchy nie znajdują wewnątrz Kościoła należnego im szacunku i uznania. Stąd konieczne jest autentyczne duszpasterskie `nawrócenie` biskupów i księży, gdyż ruchy te są cennym darem i nie mogą być postrzegane jako problem, a powinny mocniej być zintegrowane z pracą duszpasterską" - postulował kard. Ryłko.

Natomiast dziekan kolegium kardynalskiego, kard. Angelo Sodano, wezwał do prowadzenia nowej ewangelizacji z "odwagą i optymizmem". "W nowej ewangelizacji nie chodzi tylko o slogan albo nową technikę, jaką stosuje się w walce z analfabetyzmem, czy przy kampanii wobec zderzenia z nowymi mediami, których na nowo trzeba się uczyć. O wiele więcej, Kościół musi stanąć wobec aktualnych wyzwań i trudności, przezwyciężyć swój sceptycyzm i przy wsparciu Boga wydobywać skarb `starego` i `nowego`. Równocześnie Kościół musi wykonywać zadanie nowej ewangelizacji z większą pokorą" - mówił były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Kard. Erdö w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wzbudzające niepokój objawy "systematycznej wrogości wobec chrześcijan". "Rejestrujemy wiele przypadków dyskryminacji i przemocy wobec chrześcijan. Zdarzają się one we wszystkich europejskich krajach " - powiedział arcybiskup Budapesztu.

Równocześnie skrytykował często wypaczone przedstawianie chrześcijańskiej wiary i Kościoła katolickiego w mediach. "Często prezentują one treść wiary i kościelną rzeczywistość w sposób oszczerczy" - zaznaczył kard. Erdö i przedstawił obecną sytuację Kościoła i wiary w Europie.

Kardynał żalił się, że w wielu europejskich krajach nie ma nauki religii w szkołach publicznych. Natomiast często wykłada się tylko etykę lub ponadkonfesyjną naukę o religii. "Takie rzekomo neutralne wychowanie może jednakże prowadzić do synkretyzmu lub obojętności" - zaznaczył.

Za pełen nadziei znak dla Europy kard. Erdö uznał inicjatywę Misji Wielkich Miast, która w minionym roku odbyła się przy pomocy Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji w 12 europejskich miastach. "Te inicjatywy osiągnęły trwałe rezultaty. Zawiązały się nie tylko liczne kontakty z niewierzącymi. Misje doprowadziły także do tego, że wspólnoty na nowo odkryły swoje misyjne powołanie" - zaznaczył przewodniczący CCEE. Wskazał przy tym na "cenną rolę" niektórych ruchów i wspólnot duchowych dla dzieła nowej ewangelizacji. "Są one prawdziwym błogosławieństwem dla Kościoła. Muszą jednak przeciwstawiać się postmodernistycznym próbom i nie zadowalać się tylko własnymi uczuciami i spostrzeżeniami" - zaznaczył arcybiskup Budapesztu wskazując pozytywne znaki związane z coraz większym zaangażowaniem wolontariatu w życie wspólnot.

Przeczytaj także:

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10