Żyjemy Ewangelią czy uprawiamy prozelityzm?

Nawet najlepsze metody ewangelizacji nie sprawdzą się, jeśli zabraknie życia prawdziwie ewangelicznego. Albo żyjemy Ewangelią, albo uprawiamy prozelityzm.

Taki pogląd wyraziła w rozmowie z KAI tuż przed wylotem do Rzymu na rozpoczynający się 7 października Synod Biskupów poświęcony nowej ewangelizacji, jego audytorka Ewa Kusz z diecezji gliwickiej.

Pytana, czym jest dla niej nowa ewangelizacja, odparła, iż „coraz bardziej znaczy po prostu to, że ci którzy nazywają się chrześcijanami, są naprawdę osobami wierzącymi, a przez to są świadkami tam, gdzie żyją". Jednocześnie przyznała, że odnosi wrażenie, "iż bardziej koncentrujemy się na zasadach i normach, niż na tym, że jesteśmy chrześcijanami w ścisłym tego słowa znaczeniu". Zdaniem audytorki, „nowa ewangelizacja polega na tym, by rzeczywiście stawać się chrześcijaninem, gdyż daje to szansę obecności Ewangelii w świecie, przy czym sposób jej przekazywania musi być dostosowany do spotkania z konkretnym człowiekiem".

"Spotykając się nim, słucham, dzielę się wartościami i treściami ewangelicznymi, którymi żyję, staram się kochać i dawać świadectwo o miłości. Jednemu tak, drugiemu inaczej, różnie – w zależności od osoby" – dodała E. Kusz.

Jako audytorka zabierze głos podczas jednej z synodalnych sesji plenarnych. Zapowiedziała, że swe wystąpienie przygotuje w pierwszych dniach obrad, gdyż najpierw chce usłyszeć, na co zwrócą uwagę papież i relator generalny. "Istotne jest dla mnie szerokie rozumienie tego, czym jest ewangelizacja oraz to wszystko, co składa się na życie osoby konsekrowanej «pośrodku świata» i ma znaczenie dla ewangelizacji" – powiedziała audytorka, dodając, że z tego powodu w swoim przemówieniu chciałaby podkreślić, iż „drogą Kościoła jest człowiek”.

Ewa Kusz będzie po raz drugi audytorką na Synodzie Biskupów. Poprzednio uczestniczyła w XII zgromadzeniu zwyczajnym nt. „Słowo Boże w życiu i misji w Kościoła” w 2008 r. "Każdy synod jest przede wszystkim okazją do wsłuchania się w Kościół, bo uczestniczą w nim biskupi i inni przedstawiciele i obserwatorzy z całego świata. Podstawą jest modlitwa i spotkanie, a następnie refleksja nad tematem. Słuchamy siebie nawzajem, trochę poszerzają się nam poglądy i doświadczenie. Czy potem coś z refleksji synodalnych uda się przenieść w życie Kościoła lokalnego, zależy od tego, jak zostaną one przyjęte i czy będziemy próbować tym żyć. To się samo nie zrobi" – podkreśliła rozmówczyni KAI.

Pytana o to, jak w praktyce wyglądają prace Synodu, Ewa Kusz powiedziała, że składają się na nie sesje plenarne i spotkania w grupach. W czasie tych pierwszych jest wspólna modlitwa oraz słucha się po kolei 5-minutowych wypowiedzi ojców synodalnych i 4-minutowych wypowiedzi audytorów. "W takim krótkim wystąpieniu każdy próbuje zwrócić uwagę na to, co dla niego jest najważniejsze" – wspominała audytorka. Dodała, że podczas wieczornej sesji plenarnej przewidziany jest czas na tzw. wolne wypowiedzi i wówczas mogą zabierać głos ojcowie synodalni, ale ich wystąpienia nie mogą przekraczać 3 minut. "Cała dynamika dzielenia się i rozmów dokonuje się podczas spotkań w grupach językowych i w rozmowach kuluarowych, które są też okazją do poznania się i wymiany doświadczeń" – podkreśliła polska audytorka.

Zwróciła też uwagę, że skoro jest to Synod Biskupów, to jest oczywiste, że to oni są głównymi uczestnikami i ich głos jest najbardziej znaczący w dyskusji. "Świeccy czy osoby zaproszone jako audytorzy również wiele wnoszą w refleksję w czasie obrad, choć ich głos ma charakter pomocniczy. Audytorzy czy eksperci mogą zgłaszać swoje sugestie podczas pracy w grupach, ale nad tym, czy ich wypowiedź zostanie uwzględniona, głosują sami biskupi, członkowie danej grupy. Mogą ją przyjąć, ale nie muszą" – zaznaczyła polska audytorka synodalna.

Ewa Kusz jest psychologiem, seksuologiem. W latach 2004-2008 i 2011-2012 była przewodniczącą Światowej Konferencji Instytutów Świeckich (CMIS).

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EWA KUSZ, SYNOD

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • katolik
  07.10.2012 21:09
  Kto nie czci Boga, prędzej czy później, świadomie czy nieświadomie czci demony..
 • stan
  07.10.2012 22:21
  Dziwi mnie mocno charakter wypowiedzi pani relatorki (Ewy), ze albo żyjemy ewangelią, albo uprawiamy prozelityzm. Pytam co to za teologia, jakaś postmodernistyczna? i kto tę panią wysyła na Synod? ale może, jak sama pisze, zmądrzeje gdy posłuch innych, zaproszonych gości na to spotkanie (rzymskie)
 • Jerzyk
  08.10.2012 11:29
  Pani Ewa mówi po prostu, że trzeba naśladować Jezusa.
  Trzeba żyć tak, aby inni patrząc na ciebie widzieli Jezusa.
  Jak nie rozumiecie takich prostych zasad, po prostu trzeba się nawrócić.
  - Każdego dnia na nowo.
  Każdy dzień jest inny, spotykamy innych ludzi i potrzeba nowego spojrzenia.
  - Tak robił Jezus.
  My mamy naśladować Jezusa.
  Bóg jest miłością, w miłości najważniejsza jest wolność. Nie możemy na siłę nikogo przeciągać. Każdy musi sam chcieć.
  - Żyj tak, aby inni patrząc na ciebie zapragnęli też tak żyć.
  To i tylko to, mówi pani Ewa.
  Rozumiem, że dla niektórych zasady są najważniejsze, a Jezus gdzieś z boku, jako dodatek.
 • Szymon
  12.10.2012 21:32
  Jak to dobrze, że Pani Ewa jest z Gliwic, czyli z regionu przesiąkniętego ekumenicznum prozelityzmem
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7