"Inicjatywa Proboszczów" nie rozbije Kościoła

Katoliccy biskupi Austrii mimo pogłębiających się dalej różnic z "Inicjatywą Proboszczów" nie widzą zagrożenia podziałem Kościoła.

"Nawet jeśli nadal malowane jest istnienie takiego zagrożenia, nie widzimy go i mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie" - powiedział kard. Christoph Schönborn w Wiedniu podczas prezentacji listu pasterskiego z okazji rozpoczynającego się 11 października Roku Wiary. "Nadal rozmawiamy z przedstawicielami Inicjatywy Proboszczów i zdecydowanie odrzucamy «wezwanie do nieposłuszeństwa»" - powiedział metropolita wiedeński wskazując na ciągłą pracę nad jej postulatami, którymi zajmują się kompetentne gremia diecezjalne. "Różnimy się dalej co do sposobów rozwiązania problemów, lecz podzielamy wspólne troski" - zaznaczył hierarcha.

Metropolita Wiednia jest przekonany, że rozpoczynający się 11 października Rok Wiary jest także okazją, aby "Kościół mógł wyjść z tej patowej sytuacji". Jego zdaniem jedną z możliwości jest "step back" - pewien świadomy i krytyczny krok wstecz do miejsca, które łączy. "To jest nasze zaproszenie: wspólnie spojrzeć na wiarę i poprzez wiarę. Tylko w ten sposób dawało się również rozwiązywać dramatyczne sytuacje w historii Kościoła, takie jak choćby wszesnochrześcijańskie spory między żydami a poganami, którzy przyjęli chrześcijaństwo" - powiedział kardynał.

Po raz kolejny podkreślił, że Kościół w Austrii podąża drogą Kościoła powszechnego, co równocześnie oznacza, że szczególnie sporne punkty w debacie z Inicjatywą Proboszczów, jak żądanie zniesienia celibatu, będą być może przedmiotem obrad następnego Soboru. "Na pewno nie będą one rozwiązane w Austrii" - powiedział hierarcha.

W tym kontekście potwierdził, że nadal nie będzie dopuszczał w swojej diecezji do sytuacji, aby funkcję dziekanów pełnili kapłani, którzy należąc do Inicjatywy Proboszczów wzywają do nieposłuszeństwa. Kardynał wyjaśnił, że jest czymś samo przez się zrozumiałym, że "bycie przedstawicielem biskupa w dekanacie nie idzie w parze ze wspieraniem postulatu nieposłuszeństwa wobec biskupa".

Kard. Schönborn potwierdził, że list biskupów jest owocem "intensywnego dialogu z Rzymem". Zostało uzgodnione, że biskupi na początku Roku Wiary zajmą stanowisko wobec spornych tematów i zrobili to "na życzenie Rzymu, ale również z osobistego przekonania".

Inicjatywa Proboszczów istnieje w Austrii od czerwca ub. roku. Według jej założyciela ks. prałata Helmuta Schüllera skupia ona ok. 400 księży i rozszerza się na inne kraje. Utrzymuje kontakty z podobnymi grupami w Niemczech, Słowacji, Francji, Ameryce Łacińskiej, Australii, USA i Irlandii. Autorzy "wezwania do nieposłuszeństwa" domagają się m.in. zniesienia celibatu, udzielania Komunii świętej rozwiedzionym, którzy zawarli powtórne związki cywilne, a także możliwości kierowania parafiami przez świeckich i głoszenia przez nich kazań oraz dopuszczenia kobiet do święceń kapłańskich.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AUSTRIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6