Biskupi Austrii krytykują legalizację „wspomaganej śmierci”

Karanie za „asystowanie przy samobójstwie” narusza prawo do samostanowienia, uznali 11 grudnia sędziowie Austriackiego TK

Reklama

Episkopat Austrii skrytykował wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uchylił karalność „wspomaganej śmierci”. Karanie za „asystowanie przy samobójstwie” narusza prawo do samostanowienia, uznali 11 grudnia sędziowie Austriackiego Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdzili, że zakaz wszelkiej pomocy w śmierci samobójczej bez wyjątku był niezgodny z konstytucją. Karalne pozostaje natomiast zabijanie na żądanie. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Do tego czasu zaleca się prawodawcy podjęcie środków zapobiegających nadużyciom.

Dla katolickich biskupów Austrii orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie eutanazji stanowi kulturowe zerwanie z dotychczasową bezwarunkową ochroną ludzi u kresu ich życia, stwierdził przewodniczący episkopatu, arcybiskup Salzburga Franz Lackner. „Do tej pory każdy człowiek w Austrii mógł zakładać, że jego życie jest uważane za bezwarunkowo wartościowe – aż do jego naturalnej śmierci. Swoją decyzją Trybunał usunął z tego konsensusu istotną zasadę”, podkreślił abp Lackner. Ten wyrok w sposób zasadniczy zmienił naturalną solidarność z tymi, którzy szukają pomocy w naszym społeczeństwie – uważa przewodniczący austriackiego episkopatu. Określił to jako „zerwanie tamy” i ostrzegł, że wraz z dopuszczeniem „wspomaganej śmierci” wzrośnie presja na osoby nieuleczalnie chore i starszych, by z tej „możliwości” skorzystali.

– Człowiek, który przeżywa kryzys egzystencjalny, jak choroba czy znużenie życiem, nie potrzebuje pomocy w samobójstwie, ale bliskości drugiego człowieka, złagodzenia bólu, potrzebuje miłości i obecności – stwierdzili biskupi austriaccy. Ich zdaniem, tylko w ten sposób każdy człowiek będzie mógł mieć pewność, że także w bolesnych fazach swego życia jest szanowany i chroniony. „Nie wolno nam rezygnować z człowieka, nawet jeśli on zrezygnował z siebie” – podkreślili.

Zapewniono, że w związku z tą decyzją Kościół będzie się jeszcze bardziej angażował zarówno w opiekę paliatywną i hospicyjną, jak i w zapobieganie samobójstwom oraz w towarzyszenie ludziom w sytuacjach kryzysów życiowych. Jednocześnie arcybiskup Salzburga zaapelował do ustawodawcy o wyczerpanie wszelkich możliwości prawnych w celu utrzymania, w miarę możliwości, poprzedniego austriackiego konsensusu w tym zakresie. „Człowiek powinien umrzeć na rękach drugiego człowieka, a nie z ręki innego” – te słowa kardynała Franza Königa pozostają niezmiennie aktualne” – podkreślił przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7