Patriarcha przeciw odbrązawianiu historii

Do zachowania pamięci historycznej dotyczącej dziejów Rosji wezwał społeczeństwo obywatelskie tego kraju patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl.

Swój apel duchowny wystosował podczas inauguracji obrad XVI Światowego Rosyjskiego Soboru Ludowego. Patriarcha wskazał na celowe próby rewizji historii Rosji, wymazania najistotniejszych wydarzeń lub pokazania ich w ciemnych barwach. Duchowny sprzeciwił się opisywaniu Chrztu Rusi w negatywnym świetle, wątpliwościom, co do faktu zwycięskiej bitwy na Kulikowym Polu i zrównywaniu odpowiedzialności sowieckiej Rosji z nazistowskimi Niemcami za rozpętanie II wojny światowej.

Zdaniem patriarchy moskiewskiego wydarzenia lat 1612, 1812, 1942 świadczą o duchowej prawości przodków, a nie tylko stanowią okazję do urządzania historycznych obchodów. Niezależnie od tego „uczczenie i świętowanie zakończenia czasów niepokoju w 1612 roku 4 listopada powinno wyznaczyć granicę, poza którą pozostaną lata narodowego poniżenia, paraliżu woli społecznej, zdziczenia moralnego i społecznego chaosu” – powiedział zwierzchnik rosyjskiego prawosławia. Nawiązując do czasów sowieckich podkreślił, że „naród pozbawiony historycznej orientacji, wyrzekający się historycznej więzi z przodkami łatwo poddaje się przedmiotowemu traktowaniu i ideologicznym eksperymentom, za co przychodzi płacić bardzo wysoką cenę”.

Trudno się nie zgodzić zwłaszcza z ostatnimi z zacytowanych słów patriarchy. Wciąż jednak trudno przyjąć słowa o „niemożliwości zaakceptowania współodpowiedzialności Rosji” za rozpętanie II wojny światowej. Chociaż nikt nie obarcza odpowiedzialnością Rosji, tylko totalitaryzm sowiecki i jego władze ze Stalinem na czele, które zwierzchnik rosyjskiego prawosławia w ostatnich latach niejednokrotnie oceniał jako system przeciwny Bogu i człowiekowi.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11