Modlą się i poszczą za Syrię

W ziemi Świętej i Indiach modlą się za swoich cierpiących braci.

Szczególna modlitwa za mieszkańców Syrii od miesięcy dotkniętych bratobójczą wojną trwa w Ziemi Świętej. Wyjątkowego charakteru nabiera ona we franciszkańskich wspólnotach Kustodii Ziemi Świętej, której misja obejmuje również terytorium Syrii. W codziennej modlitwie brewiarzowej odmawianej przez franciszkanów do wezwań w jutrzni i nieszporach zostało dołączone wezwanie za „umiłowanych braci z Syrii przeżywających dramat wojny”.

W liście skierowanym do braci z Kustodii Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa napisał: „W tych ostatnich miesiącach sytuacja na Bliskim Wschodzie stała się jeszcze bardziej zaogniona, rozsiewając w sercach ludzi nowe i wzniecając stare lęki”. Podchodząc do zaistniałej sytuacji z realizmem chrześcijańskim o. Kustosz podkreślił, że „jedynym ratunkiem... jest oddanie się w ręce Ojca wszelkiego miłosierdzia i kroczenie według Jego wskazówek”.

Uznając ludzką bezsilność wobec fali przemocy, która nie oszczędza nikogo franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej włączyli w brewiarzową modlitwę specjalne wezwania w intencji Syrii. W modlitwie jutrzni i nieszporów bracia proszą Boga za „cierpiące narody Ziemi Świętej i Syrii” oraz w intencji sprawujących władzę, aby stanęli w po stronie pojednania, sprawiedliwości i godności człowieka.

Siła chrześcijańskiej modlitwy tkwi w zobowiązującym zaangażowaniu w budowanie Bożego królestwa sprawiedliwości i pokoju. Zakonnicy podczas nieszporów proszą Syna Bożego o dar Jego Ducha, „aby pośród przemocy, jaką przeżywają narody Ziemi Świętej i Syrii, mogli stawać się mężnymi świadkami Jezusa, jedynej Prawdy, która czyli wolnymi”.

Kustodia Ziemi Świętej prowadzi w Syrii 9 placówek, w których pracuje 17 zakonników. Franciszkanie opiekują się sanktuariami św. Pawła w Damaszku oraz są duszpasterzami wspólnoty wyznania rzymskokatolicki. O przerwanie fali przemocy i o pokój w Syrii bardzo żarliwie modlą się tamtejsi chrześcijanie – zapewnia o. Romualdo Fernández Ferreira, wikariusz apostolski w Aleppo i kustosz miejsca pamięci św. Pawła w Damaszku – licznie uczestnicząc w nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu organizowanych w kościołach Syrii.
 

Modlitwa i post w intencji pokoju w Syrii trwa także w Indiach. Podjęły ją m.in. siostry ze zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza. Jak podkreśla przełożona wspólnoty w Bombaju, do szczególnej modlitwy zmotywowało je to, że ich zgromadzenie zostało założone przez bł. Jakuba Alberione właśnie w duchu św. Pawła. „To właśnie w Damaszku, na ulicach którego teraz rządzi śmierć i zniszczenie, Apostoł spotkał Chrystusa. Stąd nasze wołanie o przywrócenie w tym regionie sprawiedliwości i pokoju” – podkreśla siostra Valeriana.

Także sami Syryjczycy trwają na modlitwie za swoją ojczyznę. Mimo coraz trudniejszej sytuacji w wielu kościołach wciąż odbywają się regularne nabożeństwa, a rodziny i sąsiedzi spotykają się wieczorami na wspólnym różańcu.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10