W ziemi Świętej i Indiach modlą się za swoich cierpiących braci.
Szczególna modlitwa za mieszkańców Syrii od miesięcy dotkniętych bratobójczą wojną trwa w Ziemi Świętej. Wyjątkowego charakteru nabiera ona we franciszkańskich wspólnotach Kustodii Ziemi Świętej, której misja obejmuje również terytorium Syrii. W codziennej modlitwie brewiarzowej odmawianej przez franciszkanów do wezwań w jutrzni i nieszporach zostało dołączone wezwanie za „umiłowanych braci z Syrii przeżywających dramat wojny”.
W liście skierowanym do braci z Kustodii Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa napisał: „W tych ostatnich miesiącach sytuacja na Bliskim Wschodzie stała się jeszcze bardziej zaogniona, rozsiewając w sercach ludzi nowe i wzniecając stare lęki”. Podchodząc do zaistniałej sytuacji z realizmem chrześcijańskim o. Kustosz podkreślił, że „jedynym ratunkiem... jest oddanie się w ręce Ojca wszelkiego miłosierdzia i kroczenie według Jego wskazówek”.
Uznając ludzką bezsilność wobec fali przemocy, która nie oszczędza nikogo franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej włączyli w brewiarzową modlitwę specjalne wezwania w intencji Syrii. W modlitwie jutrzni i nieszporów bracia proszą Boga za „cierpiące narody Ziemi Świętej i Syrii” oraz w intencji sprawujących władzę, aby stanęli w po stronie pojednania, sprawiedliwości i godności człowieka.
Siła chrześcijańskiej modlitwy tkwi w zobowiązującym zaangażowaniu w budowanie Bożego królestwa sprawiedliwości i pokoju. Zakonnicy podczas nieszporów proszą Syna Bożego o dar Jego Ducha, „aby pośród przemocy, jaką przeżywają narody Ziemi Świętej i Syrii, mogli stawać się mężnymi świadkami Jezusa, jedynej Prawdy, która czyli wolnymi”.
Kustodia Ziemi Świętej prowadzi w Syrii 9 placówek, w których pracuje 17 zakonników. Franciszkanie opiekują się sanktuariami św. Pawła w Damaszku oraz są duszpasterzami wspólnoty wyznania rzymskokatolicki. O przerwanie fali przemocy i o pokój w Syrii bardzo żarliwie modlą się tamtejsi chrześcijanie – zapewnia o. Romualdo Fernández Ferreira, wikariusz apostolski w Aleppo i kustosz miejsca pamięci św. Pawła w Damaszku – licznie uczestnicząc w nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu organizowanych w kościołach Syrii.
Modlitwa i post w intencji pokoju w Syrii trwa także w Indiach. Podjęły ją m.in. siostry ze zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza. Jak podkreśla przełożona wspólnoty w Bombaju, do szczególnej modlitwy zmotywowało je to, że ich zgromadzenie zostało założone przez bł. Jakuba Alberione właśnie w duchu św. Pawła. „To właśnie w Damaszku, na ulicach którego teraz rządzi śmierć i zniszczenie, Apostoł spotkał Chrystusa. Stąd nasze wołanie o przywrócenie w tym regionie sprawiedliwości i pokoju” – podkreśla siostra Valeriana.
Także sami Syryjczycy trwają na modlitwie za swoją ojczyznę. Mimo coraz trudniejszej sytuacji w wielu kościołach wciąż odbywają się regularne nabożeństwa, a rodziny i sąsiedzi spotykają się wieczorami na wspólnym różańcu.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.