Marsz "Obudź się Polsko" - podsumowanie

Sympatycy Radia Maryja i TV Trwam, PiS, związkowcy z Solidarności, przeszli w sobotę ulicami Warszawy w marszu "Obudź się Polsko". Protestowali przeciw brakowi dialogu społecznego i pluralizmu mediów oraz podnoszeniu wieku emerytalnego.

Uczestnicy marszu zbierali się od przedpołudnia na pl. Trzech Krzyży. Służby porządkowe podały, że do Warszawy przyjechało 500 autokarów, cztery pociągi specjalne i kilkadziesiąt busów. Były liczne delegacje PiS, grupy sympatyków Solidarnej Polski, związkowcy z NSZZ "Solidarność", zrzeszeni w Rodzinie Radia Maryja, członkowie klubów "Gazety Polskiej", również innych organizacji. Były niewielkie grupy kibiców, czy organizacji takich jak Obóz Narodowo-Radykalny ze znakami falangi.

Zgromadzenie przebiegło spokojnie. Oficjalnie rozpoczęło się ono o godz. 11.30 koncertem patriotyczno-religijnym. Trwało do 18.00, gdy rozwiązano je na Placu Zamkowym, po wystąpieniach m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, szefa NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy. Gdy zgromadzenie rozwiązywano, na plac docierały jeszcze grupy, który niewiele wcześniej dopiero wyruszyły Traktem Królewskim.

Na transparentach, które przynieśli uczestnicy manifestacji, można było przeczytać m.in.: "Żądamy wolnych mediów", "Wytrwamy-wygramy", "Nie chcemy pracować aż do śmierci", "Demokracja bez krytycznych mediów przekształca się w tyranię", "TV Trwam to nasze Westerplatte i nie możemy zdezerterować". Były też hasła antyrządowe, żądania wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej i przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnego.

Manifestanci skandowali: "Nie oddamy wam telewizji Trwam", "Bóg, honor i ojczyzna", "Solidarność", "Jarosław", "Zwyciężymy", "Tu jest Polska", "Precz z komuną", "Platforma złodzieje", "Gdzie są nasze polskie stocznie". Z głośników słychać było m.in. "Mury" i "Żeby Polska była Polską". Przed Pałacem Prezydenckim wznoszono okrzyki: "Lech Kaczyński", odmówiono także modlitwę w intencji prezydenta i prezydentowej, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

"Polska się przebudziła i coraz więcej Polaków będzie się budziło; przebrała się miara zła, którą mamy w Polsce. My Polacy, polscy patrioci mówimy: +nie+ tym, którzy odmawiają nam praw, bo odmowa prawa do nadawania na multipleksie Telewizji Trwam to nie jest odmowa dla jednej telewizji, to odmowa dla pluralizmu, prawdy, podstawowego prawa demokracji" - mówił Jarosław Kaczyński, fetowany okrzykami "Jarosław" po wystąpieniu na pl. Zamkowym.

Jak podkreślił, bez prawa do prawdy Polacy każdego dnia mogą być "oszukiwani, manipulowani". "Polacy są dzisiaj eksploatowani przez tych, którzy mają przewagę, którzy mogą manipulować, tych którzy nie uznają równości praw, żadnych praw nie uznają (...). Demokracja staje się pozorem, fikcją. Nie chcemy fikcji, chcemy demokracji. Chcemy prawa do prawdy, dlatego chcemy Telewizji Trwam" - mówił. "Dziś w naszej ojczyźnie jedni mają prawa, a inni mają obowiązki" - dodał.

Kaczyński powiedział, że premier Donald Tusk znowu będzie przedstawiał siebie jako "przywódcę na trudne czasy". "Chcecie takiego przywódcy?" - zapytał zebranych. "Nie" - odpowiedzieli uczestnicy marszu. Jak mówił Kaczyński, nie może być tak, że wielu ludzi w swoich miejscach pracy, kręgach towarzyskich boi się mówić to, co myśli. Jego zdaniem, w Polsce jest jedynie pozorna demokracja, ponieważ nie ma pluralizmu mediów. "Musimy się zmobilizować, by odnieść ostateczne zwycięstwo" - mówił Kaczyński.

Po nim przemówił szef Solidarności Piotr Duda. "Od lat każą nam zaciskać pasa, ale my mamy dość, dlatego czas na zmiany; jesteśmy tu dzisiaj, by walczyć o tych, którzy nie potrafią dać sobie rady w życiu" - powiedział. Dodał, że związkowcy przybyli też "z solidarności dla telewizji Trwam". Przypomniał, że jednym z postulatów sierpnia 1980 r. był dostęp do wolnych mediów. "Nie pozwolimy na to, by ktoś mówił, że postulaty sierpnia'80 to relikt przeszłości. Te postulaty będziemy realizować" - zapowiedział.

Przypomniał, że związkowcy zebrali ponad 2 mln podpisów o referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. "Ale rządzący mówią: nie, nie będziemy z wami rozmawiać. Ale my nie odpuszczamy, złożyliśmy skargę do Trybunału Konstytucyjnego i mamy nadzieję, że po zmianie władzy ta ustawa trafi tam, gdzie jej miejsce, czyli do kosza" - mówił Duda.

Jak podkreślił, kolejna sprawa to umowy śmieciowe, co w szczególności dotyczy młodych ludzi, którzy pracują, nie odkładając składek na emeryturę. "Jesteśmy po to, by wstawić się za tymi ludźmi, którzy pracują, ale są ludźmi ubogimi" - mówił. Przypomniał, że Solidarność zebrała podpisy pod projektem ustawy o podwyższeniu płacy minimalnej, ale leży on w Sejmie i nic się z nim nie dzieje. "Dlatego czas na zmiany" - przekonywał.

"Żyjemy w kraju, w którym musimy walczyć o miejsce dla krzyża w miejscu publicznym, w którym ludzi Solidarności nie wpuszcza się do Sejmu i Senatu, a nie wpuszczają ci, którym Solidarność utorowała tam drogę" - mówił. Jak ocenił, obecna władza powinna jak najszybciej odejść, bo rząd Donalda Tuska jest przeciwko społeczeństwu.

"Solidarność to nie jest związek lewicowy ani prawicowy, jest to związek chrześcijańsko-pracowniczy. Nie będziemy wasalem żadnej partii, ale będziemy współpracować dla dobra Polski" - zapowiedział.

Zanim marsz wyruszył z Placu Trzech Krzyży Traktem Królewskim na Plac Zamkowy, przed kościołem św. Aleksandra odprawiono mszę świętą - wśród celebrujących był dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. "Solidarność to zawsze jeden z drugim, nigdy jeden przeciw drugiemu" - te słowa Jana Pawła II przypomniał zebranym o. Rydzyk. "Niech sobie o tym przypomną ci, którzy wyszli z Solidarności, także w naszych czasach" - dodał.

Dziękował za wsparcie starań o umieszczenie TV Trwam na multipleksie cyfrowym przewodniczącemu Dudzie oraz prezesowi Kaczyńskiemu. "Życzymy, by pan to wszystko wytrzymał, pan da siłę swojemu ludowi, alleluja i do przodu!" - mówił ks. Rydzyk do szefa PiS. Podziękowania złożył także Solidarnej Polsce i Zbigniewowi Ziobrze. "Dziękujemy wierzącym i niewierzącym. Możemy się różnić, ale ojczyzna jest jedna! Ojczyzna jest jedna i przez nią idziemy do nieba" - podkreślił.

Jego zdaniem Polakom odmawia się prawa do mediów. "96 proc. w Polsce katolików, a nie ma jednego miejsca dla telewizji Trwam na multipleksie. Wszystko jest dawane stronie liberalno-lewicowej" - mówił.

Gdy przemawiał o. Rydzyk, do kościoła wchodziła właśnie para narzeczonych, by zawrzeć związek małżeński. Dyrektor Radia Maryja złożył im życzenia, a zebrani na placu przyłączyli się do nich oklaskami i śpiewem. Nowożeńcy Berenika i Paweł Drążykowie, gdy już po wszystkim udało im się opuścić kościół, powiedzieli reporterowi PAP, że zupełnie nie spodziewali się "takich atrakcji" w dniu swojego ślubu. "Termin bukowaliśmy rok temu" - powiedziała panna młoda. Młoda para ma nadzieję, że to niezwykłe wydarzenie przyniesie im szczęście.

Jeszcze przed marszem na Placu Trzech Krzyży pojawił się europoseł PJN Marek Migalski. "Nie chcemy budzić Polski, bo ona jest obudzona, tyle tylko, że część wyborców śpi, śniąc słodki sen o Platformie czy o PiS.(...) Platforma i PiS tworzą dziś symbiotyczny układ, który jest korzystny dla jednych i dla drugich, ale nie dla Polski. Chcemy Polakom powiedzieć: bądźcie rozumni, bądźcie rozsądni, nie dajcie się oszukiwać" - mówił. Powiedział, że w marszu uczestniczyć nie zamierza i opowiedział się za pluralizmem mediów.

Rozbieżne są dane co do liczby uczestników marszu. Służby porządkowe mówią o 40-50 tysiącach. Radny PiS Maciej Wąsik, odpowiedzialny za techniczną stronę przedsięwzięcia, poinformował PAP, że w marszu wzięło udział 200 tysięcy osób. Z kolei poseł PiS Andrzej Jaworski powiedział PAP, że manifestujących było "kilkaset tysięcy". Rzecznik "S" Marek Lewandowski podał, że związkowców przyjechało do Warszawy co najmniej 30 tysięcy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • roman
  02.10.2012 19:03
  Wyzysk cz.3
  Te całe OFE to nie zła ściema , oprócz Polski i Rumuni , to chyba tylko kraje trzeciego świata przystały do OFE . Kto ma z OFE korzyści , obcy kapitał ma na pewno ale nie my . Od prawie już 10 miesięcy piszę do Polityków , Kościoła , Sejmu , Senatu i wielu innych instytucji pozarządowych . Ludzie są zaniepokojeni tym co się dzieje na rynku pracy i kierunkiem polityki obecnej koalicji .
  Czy Polska jest krajem sprawiedliwości społecznej , raczej nie . Ale powinna być jakaś granica przyzwoitości . Polityka obecnej koalicji nie zabezpiecza żywotnych interesów ludzi pracy . Czy w Polsce musi zawsze dojść do tragedii , a potem dopiero do rozmów . Pan Premier mówi że ta reforma emerytalna nie dotyczy ludzi po 50 roku życia . Ile procent z tej grupy ludzi otrzyma taką emeryturę , która zabezpieczy im spokojną starość . Może 30% , reszta nie będzie miała nawet na podstawowe opłaty . Dużo ludzi z tej grupy nie ma jeszcze wypracowanego wieku emerytalnego i to z przyczyn nie zależnych od nich .
  Szanowni Państwo , czy polski rząd przejmuje się tym , że ludzie nie mają za co żyć . Co ludzi obchodzą te mistrzostwa , te mecze , jak nie ma co do garnka włożyć . Może te miliony trzeba było wydać na inne cele …..Ostatnio w jednej ze stacji telewizyjnych redaktorzy rozmawiali na temat Grecji . Zastanawiali się , jak Grecy mają żyć za te 500 czy 750 euro , w przeliczeniu na złotówki to wychodzi średnio od 2500 zł do 3500 zł + różne dodatki . Mówili też jak Polacy mają żyć za 2500 zł , a ja pytam jak żyć za 1000 zł . Związki Zawodowe zbierały podpisy w sprawie referendum o emeryturach . Należy tylko pamiętać że emerytura zależy w znacznym stopniu od naszych zarobków i od okresu składkowego . Proszę mi powiedzieć jaką emeryturę dostanie taka Pani Kasjerka pracująca w sieci handlowej Carrefour czy Auchan zatrudniona na 3/4 etatu , a dlaczego na 3/4 etatu , to pytanie należy skierować do pracodawców , dlaczego naruszają prawa pracownicze . Jaką emeryturę może mieć taka Pani Kasjerka jeżeli ma ona na rękę 4 zł . Mówi się że mamy niż demograficzny , że społeczeństwo robi nam się coraz starsze , to prawda . Młodzi ludzie wyjechali za chlebem , rozjechali się po całej Europie . Tam się rodzą polskie dzieci , tam dorastają , zdobywają wykształcenie i tam pracują . Praca , mieszkania , właściwa polityka prorodzinna . Jeśli to załatwimy to możemy być spokojni o nasze emerytury , i wcale nie musimy pracować do 67 roku życia . Jak Pan Premier chce ,to niech sobie pracuje nawet do 80 roku życia . Rząd Pana Tuska nic nie zrobił żeby zapobiec tej złej sytuacji , w jakiej są dzisiaj miliony obywateli .
  Szanowni Państwo , listy o podobnej treści wysłałem do kilku znanych Polityków . Kancelaria Pana Prezydenta w odpowiedzi na mój list z dn.10.11.2011 r. przyznała że , cyt. ” Podnoszone kwestie dotyczą różnego rodzaju nadużyć , patologii i innych nieprawidłowości występujących przy prowadzeniu działalności gospodarczej i zatrudnianiu pracowników (w tym nieprzestrzeganie prawa pracy) są znane Panu Prezydentowi . Jednakże rozwiązanie przedstawionych problemów i spowodowanie ograniczenia występowania bądź całkowitej likwidacji tych nieprawidłowości wymaga współdziałania różnych instytucji (m.in. Państwowej Inspekcji Pracy , prokuratury , sądów) oraz zmian w przepisach prawa (np. zaostrzenia kar) . Należy również pamiętać , że politykę społeczną państwa kształtuje przede wszystkim rząd oraz parlament , który uchwala odpowiednie ustawy zgodnie z wolą większości parlamentarnej . Dlatego zasadnicze zobowiązania dotyczące rozpatrzenia poruszonych kwestii oraz zajęcia stanowiska ciążą na organach rządowych , przede wszystkim na Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej ” .
 • roman
  02.10.2012 19:05
  Wyzysk cz.4
  Szanowni Państwo, expose Pana Premiera nie napawa zwykłych ludzi pracy zbytnim optymizmem .Oczywiście Pan Premier poruszył kilka istotnych tematów , ale Pan Premier zapomniał chyba że Polska to jest nasz wspólny dom . Pan Premier mówi nam o jakimś łataniu dziur w dachu , o jakimś dociepleniu ścian . To wszystko jest oczywiście ważne , ale Pan Premier niech pamięta , że fundamentem tego naszego wspólnego domu są miliony zwykłych ludzi pracy , pozostawionych samym sobie . Tym ludziom trzeba pomóc już dzisiaj , nie jutro , bo jutro fundamenty tego domu , mogą nie wytrzymać tego ciężaru . Wszyscy czekają na drugie expose Pana Premiera . Ja powiem tak Pan Premier niech już lepiej nic nie mówi , nic nie obiecuje . Jedynym dobrym rozwiązaniem dla dobra Polski jest dymisja tego Rządu . Czy ktoś policzył dokładnie , ile ludzi w Polsce pracuje na te tak zwane umowy śmieciowe , czy czasowe i inne , które nie zabezpieczają żywotnych interesów ludzi pracy . Wyczytałem w internecie że może tu chodzić nawet o 8 000 000 obywateli . Problem dotyczy wielu grup zawodowych żyjących na granicy ubóstwa . Za ciężko przepracowany miesiąc ludzie dostają grosze . W dzisiejszych czasach jeśli człowiek dostaje 4 czy 5 zł na rękę to na prawdę potrzebny jest cud , żeby odżyć do następnej wypłaty . Potrzebna jest ustawa , która ureguluje poziom najniższych stawek godzinowych . Obserwując ostatnie wydarzenia , można odnieść wrażenie że o kimś w tym Kraju zapomniano . Jeśli Pan Premier chce budować ten nasz dom , to niech zacznie , ale od fundamentów . Polacy są już zmęczeni tymi kłótniami politycznymi . Polsce potrzebny jest teraz spokój , bo czekają nas teraz trudne lata . Dzisiaj nie ma , ani wygranych , ani przegranych . Moim zdaniem ten kto dobrze wsłucha się w głos Narodu i pozna jego biedę , to nie musi się martwić o głos wyborców . Jak bardzo trzeba Polaków upodlić , żeby wyszli na ulicę i upomnieli się o swoje .Te umowy śmieciowe krzywdzą setki tysięcy zwykłych ludzi . Stawki godz. na Podlasiu ale chyba i nie tylko to czysta kpina . Sejm powinien jak w najszybszym czasie uchwalić nowe stawki a szczególnie chodzi mi o pracowników sezonowych (drogowcy,budowlańcy,zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego i wielu innych ) dla tych ludzi zimą nie ma pracy . A jeśli chodzi o te wielkie sieci handlowe typu Carrefour czy Auchan i inne , to jest już dno jeśli chodzi o płace . Byłem ostatnio w jednym z tych sklepów i spytałem wprost panią kasjerkę ile ma na rękę, odpowiedziała 4 zł . Ile godz. muszą te panie i panowie pracujący na kasie pracować , żeby cokolwiek zarobić .Te sklepy to jest obcy kapitał (Francja) który bardzo dobrze i perfidnie działa na terenie naszego Kraju .Władze miasta mówią nam że oni dają nam miejsca pracy , zmniejszając tym samym bezrobocie. Ok , ale nie za 4zł. Albo niech zrobią coś z tymi stawkami albo niech rozbierają te sklepy i wywożą do Francji . Przynajmniej polscy przedsiębiorcy i handlowcy odzyskają swoich klientów .
  Szanowni Państwo , napisałem taki krótki tekst , proszę posłuchać . O czym myślą dzisiaj ludzie , co im spędza sen z powiek , może to: Polska to jest mój dom , w którym jest ciemno , bo odcięto prąd za nie zapłacone rachunki . Polska to jest mój dom , w którym jest zimno , bo odcięto ogrzewanie . Polska to jest mój dom , w którym słychać płacz chorego dziecka , bo nie ma za co wykupić mu lekarstw . Polska to jest mój dom , w którym jest tylko jeden dzień radosny , to jest dzień wypłaty . Polska to jest mój dom , w którym panuje smutek , to jest tydzień po wypłacie . Polska to jest mój dom , który potrzebuje cudu , bo jak jeszcze przeżyć trzy tygodnie do następnej wypłaty . Sejm to też jest nasz dom , może tam ludziom żyje się trochę lepiej . Chciałbym jeszcze powiedzieć że bardzo dobrze pamiętam rok 70 i 80, to były trudne czasy i oby już nigdy nie wróciły . Zwracam się do Pani Marszałek , z prośbą do Polskiego Sejmu , żeby Polski Sejm pamiętał o tych zwykłych ludziach , którzy własnymi rękoma budują nasz wspólny dom i którzy to ludzie w 1980 roku zrobili dla Polski bardzo wiele . 10 października 2011 r. w liście do Pana Prezydenta , pisałem o narastających problemy na rynku pracy . Jak bardzo to jest niebezpieczne , mieliśmy już nie raz okazję przekonać się w przeszłości . Rząd nie może tego odkładać na potem .. Związki Zawodowe zapowiadają akcje protestacyjne . Dlaczego Pan Premier nie rozmawia ze Związkami Zawodowymi , z opozycją . Kiedy była ostatnio publiczna debata na temat obecnej sytuacji na rynku pracy . Piłkarskie mistrzostwa skończą się i dalej będą ludzi robić w koko . Piszę o tym wszystkim , bo tak zastanawiam się , co może zrobić jeden człowiek , może niech zrobi cokolwiek . Nie można tego tak zostawić , za dużo biedy jest już do o koła . Na jakim etapie są prace nad projektem ustawy o płacy minimalnej , co dalej z tymi umowami śmieciowymi. Ciekawi mnie Państwa opinia na te tematy . Pozdrawiam , życzę Państwu zdrowia , a dla Polski lepszego jutra . roman mirosławski . Białystok . Bruksela
 • opablo
  02.10.2012 19:09
  Albo coś przeoczyłem, albo w całym artykule nie ma kalkulacji co do liczby osób. Toż to fuszerka Panie i Panowie z GN.
  Co do wypowiedzi ks. Rydzyka w kierunku Kaczyńskiego i transparentów oczerniających PO(mimo tego, że moim zdaniem jest to partia nieudolna w rządzeniu) to są to sygnały, że mamy do czynienia z żywiołem, w obliczu którego nasi liderzy już nie wiedzą jak się zachowywać. Na czym się konkretnie politycznie skoncentrować, poza obrazoburczymi sloganami ks. Rydzyka(nie wnikając w jego intencje) i wciąż bazowym budowaniu tożsamości własnej partii przez Kaczyńskiego na opozycji względem mataczącego PO. :/ A kiedy przyjdą rozumne wypowiedzi i rozwiązania Panowie?
 • Mietek Wcześniak
  03.10.2012 23:10
  Kurcze... Nie chcę się wymądrzać, ale czegoś nie rozumiem - gdzie jest biskup miejsca, kiedy odprawiana jest Msza św. dla wielu dziesiątek tysięcy ludzi?? Ja rozumiem, że biskupi woleli zaznaczyć dystans do wiecu politycznego, ale impreza była tak zorganizowania, że Msza oraz wiec zostały dość ostro oddzielone. Skąd więc ta od dawna przygotowywana nieobecność????
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9