W Moskwie o polsko-rosyjskim pojednaniu

Znaczeniu przesłania rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i Kościoła katolickiego w Polsce oraz wadze wizyty patriarchy Cyryla w naszym kraju poświęcony był okrągły stół, który odbył się wczoraj w Radzie Federacji, czyli wyższej izbie rosyjskiego parlamentu.

W spotkaniu uczestniczyli obok rosyjskich polityków przedstawiciele Cerkwi i Kościoła katolickiego w Rosji, dyplomaci oraz reprezentanci organizacji polonijnych.

Obradom przewodniczyli metropolita Hilarion Ałfiejew i zastępca przewodniczącego Rady Federacji Aleksander Torszin. Na spotkaniu obecni byli ambasador RP Wojciech Zajączkowski i nuncjusz apostolski abp Ivan Jurković. Wiceprzewodniczący Komisji spraw Zagranicznych Rady Federacji Władimir Dżabarow podkreślił, że „temat cerkiewnej dyplomacji poruszany jest w rosyjskim parlamencie pierwszy raz. Co – jak wskazał – świadczy o epokowym znaczeniu wizyty patriarchy Cyryla w Polsce”.

Wszyscy zabierający głos w dyskusji za najważniejszy aspekt wizyty patriarchy w Polsce uznali podpisanie w Warszawie dokumentu wzywającego do pojednania narody Polski i Rosji. Wszyscy podkreślali religijny wymiar dokumentu, mający również wpływ na inne sfery życia.

Metropolita Hilarion zaznaczył, że powstanie dokumentu umożliwiło odnalezienie wspólnego punktu w historii i życiu naszych narodów. Są to wyznawanie wartości chrześcijańskich i wiara w Boga, z której te wartości wynikają. Bez tego niemożliwe byłoby pojednanie. W odpowiedzi na pytania dziennikarzy hierarcha stwierdził, że dokument nie został odłożony na półkę, ale żyje w postaci odczytania go na Mszach w polskich kościołach i w tym samym czasie w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela oraz umieszczenia jego tekstu na prawosławnych stronach internetowych.

Z kolei abp Jurković zapewnił o wysokiej ocenie samego dokumentu przez Stolicę Apostolską. Ambasador Zajączkowski podkreślił religijny charakter dokumentu, którego podpisanie z aprobatą przyjęły polskie władze państwowe. Natomiast przewodnicząca organizacji polonijnej „Kongres Polaków w Rosji” Galina Romanowa wyraziła ogromne uznanie dla dokumentu. Jej zdaniem na wydarzenie o tym wymiarze oczekiwało wielu Polaków, potomków polskich zesłańców czasów najnowszych i minionych epok historycznych, którzy są obecnie obywatelami Federacji Rosyjskiej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11