Kościoły Polski i Rosji chcą dać świadectwo wiary

- To nowy etap wzajemnych relacji, nie tylko między najwyższymi przedstawicielami Kościoła hierarchicznego, ale w wielu innych wymiarach: intelektualnym, kulturowym czy troski o rodzinę - mówił bp Wojciech Polak.

Reklama

W siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyło się spotkanie prasowe zapowiadające konferencję "Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji", która odbędzie się między 28 a 30 listopada.

Podczas spotkania z dziennikarzami bp Wojciech Polak, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczący Zespołu ds. kontaktów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym wspomniał na genezę mającej się odbyć konferencji. Zaznaczył, że jest ona pokłosiem podpisanego 17 sierpnia ubiegłego roku przełomowego dokumentu - Wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji. Zaznaczył także, że jest to pewna droga, a nie punkt dojścia we wzajemnych relacjach.

- Z nadzieją otwieramy się na nowy etap wzajemnych relacji, który nie tylko będzie dotyczył tych oficjalnych dotyczących najwyższych przedstawicieli Kościoła hierarchicznego, ale będzie okazją do spotkania w wielu wymiarach: intelektualnym, kulturowym czy troski o rodzinę. Jest to dla nas wezwanie do wspólnego świadectwa w Europie - powiedział bp Polak.

Na konsumpcjonistyczny model życia w Europie zwrócił uwagę z kolei ks. Doroteusz Sawicki, kapłan Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Zdaniem prawosławnego duchownego, Środkowa i Wschodnia Europa mogą stać się centrum duchowości. - Tu wiarą żyje się na co dzień. Możemy więc stać się jej źródłem dla całego kontynentu. Bo Europa to pewien styl relacji międzyludzkich i relacji człowieka do Boga, a nie granice - powiedział ks. Doroteusz Sawicki.

W spotkaniu wziął także udział Marcin Wojciechowski, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - Zależy mam, żeby ten dialog społeczny między Polską a Rosją pogłębiał się. Kościoły są znakomitymi instytucjami, które mogą taki dialog inspirować i pokazywać pewien kierunek - powiedział. Rzecznik ministerstwa zaznaczył także, że również na poziomie politycznym współpraca między obydwoma narodami jest coraz lepsza.

Konferencja rozpocznie się 28 listopada i potrwa trzy dni. Pierwszy poświęcony będzie dialogowi i dyskusji rosyjskich i polskich historyków, która ma doprowadzić do "wspólnego widzenia historii". Dzień drugi to debaty na temat roli dialogu polskiego i rosyjskiego Kościoła w dawaniu świadectwa na rzecz Europy. Podczas spotkania swoje wystąpienia będą mieli czołowi hierarchowie obydwu Kościołów abp Józef Michalik oraz metropolita Hilarion, szef Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, a także prezydent Bronisław Komorowski. W sumie głos zabierze 80 prelegentów. Ostatni dzień to część warsztatowa, w której wezmą udział osoby odpowiedzialne za m.in. media, pracę charytatywną czy kulturę.

Oprócz części konferencyjnej będą miały także miejsce spotkania modlitewne. 29 listopada w katedrze pw. św. Marii Magdaleny o godz. 18 odbędą się prawosławne nieszpory. Następnego dnia o 19.30 nieszpory odbędą się w praskiej katedrze. - Dla wielu ludzi, którzy nie są specjalistami w dziedzinie kultury czy historii, spotkanie modlitewne może być ich wkładem we wspólne budowanie dialogu - zachęcił do udziału w modlitwie o. Marek Pieńkowski OP z Komisji ekumenicznej konferencji.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama