Do życia w perspektywie wieczności i głoszenia chrześcijańskiej nadziei wezwał wyświęconych w ostatnich miesiącach biskupów kard. Tarcisio Bertone.
Watykański sekretarz stanu przewodniczył 12 września Mszy, którą rozpoczął się kurs, organizowany dla nich co roku w Rzymie przez Kongregację ds. Biskupów. Biorą w nim udział hierarchowie z różnych krajów świata, m.in. z Polski.
„Chrześcijanin, a tym bardziej kapłan i biskup, nie może dostosowywać się do świata z obawy przed krytyką czy pragnąc, by wszyscy mówili o nim dobrze” – podkreślił kard. Bertone. Przypomniał słowa Chrystusa z Ewangelii: „Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom” (Łk 6, 26). „Jeśli ludzie nas krytykują dlatego, że nie przeżywamy wiernie naszego powołania i misji, musimy koniecznie zrobić rachunek sumienia i zmienić się – dodał purpurat. – Ale kiedy jesteśmy krytykowani za to, że nie kierujemy się kryteriami tego świata czy chwilową modą, mamy spokojnie trwać w wierności Ewangelii i autentycznemu nauczaniu Kościoła”. Nawiązując do wspomnienia liturgicznego Imienia Maryi, kardynał sekretarz stanu wskazał na Matkę Bożą jako wzór wierności Chrystusowi i Jego Ewangelii. Zwrócił uwagę, że istotą życia kapłana i biskupa jest posłuszeństwo wiary w szczodrej i wiernej służbie Kościołowi.
Jednym z uczestników kursu jest bp Janusz Stepnowski. Ordynariusz łomżyński jeszcze do niedawna pracował w Kongregacji ds. Biskupów i współorganizował te spotkania. „W tym roku w kursie bierze udział ok. 90 biskupów – poinformował bp Stepnowski. – Jest to rodzaj prezentacji Kurii Rzymskiej i jej działalności. Kurs to taka pomoc, jak biskupi mogą radzić sobie w rozwiązywaniu różnych problemów i załatwianiu spraw. Dla tych z biskupów, którzy nie mieli okazji doświadczenia z bliska Kurii Rzymskiej jest to ważne i w pewnym sensie podobne do wizyty ad limina. Również między uczestnikami tworzy się wspólnota kościelna. Wymieniają się oni swoimi doświadczeniami i zamiarami duszpasterskimi, zawierają znajomości, które mogą być pomocne w konkretnej diecezji. Sama idea tych kursów rodziła się nie bez trudności, ale praktyka potwierdziła, że taka potrzeba istnieje wśród biskupów”.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.