Łwy i Łepardy w akcji

- Bo nasz animator ma na imię Łukasz i zrobiliśmy łeparda tak jak geparda i łwa tak jak lwa - tłumaczy ze szczegółami Łukasz, który w grudniu skończy 10 lat. - Jesteśmy szybcy jak gepardy oraz waleczni jak lwy i nigdy się nie poddajemy - dodaje z przejęciem.

Reklama

Tak, tak! To nie błąd w druku, ale najprawdziwsze „Łwy i Łepardy”. Są też „Smerfetki” i „Gumisie”. Najstarsza grupa chłopców, czyli „Gumisie”, zdecydowanie chwali sobie grę w piłkę nożną. – Gramy na boisku albo w hali – mówi Kuba z Chorzowa. – Najbardziej podobało mi się ognisko i kulig – dodaje jego kuzyn, też Kuba i też z Chorzowa. Dziewczyny z najstarszej grupy „Gumisiom” również się podobają. Oprócz tego kotleciki na obiad...

„Łwy i Łepardy” to najmłodsza grupa chłopców. – Bo nasz animator ma na imię Łukasz i zrobiliśmy łeparda tak jak geparda i łwa tak jak lwa – tłumaczy ze szczegółami Łukasz, który w grudniu skończy 10 lat. – Jesteśmy szybcy jak gepardy oraz waleczni jak lwy  i nigdy się nie poddajemy – dodaje z przejęciem. Każda grupa sama wymyślała sobie nazwę. Warunek był jeden – musiała się zaczynać od pierwszej litery imienia ich animatora.

Domek Boży w Jaworzynce

Dziewczynom z grupy „Domek Boży” najbardziej podobał się wieczór wigilijny. Rekolekcje tradycyjnie oparte są na 15 tajemnicach różańcowych. Najstarsze dziewczyny – „Smerfetki” – najbardziej ujął... ks. Piotr i pogodne wieczory. Wszystkie dzieci są z Chorzowa. Większość z 44-osobowej grupy pochodzi z parafii św. Jadwigi. W Jaworzynce przeżywają swoje rekolekcje I stopnia Oazy Dzieci Bożych (ODB). To pierwsze 15-dniowe rekolekcje ODB w naszej archidiecezji. W latach 80. i 90. ub. wieku ks. Władysław Kolorz podejmował próby prowadzenia tygodniowych rekolekcji ODB w Niewiadomiu i Katowicach-Brynowie.

– Obecny pomysł od dłuższego czasu kiełkował w sercach wielu osób – mówi Sabina Janikowska, moderatorka ODB w Jaworzynce, nauczycielka z chorzowskiego „Katolika”. – Osobą, która bardzo odważnie zainicjowała pierwsze 15-dniowe rekolekcje ODB, był ks. proboszcz Emanuel Pietryga – dodaje. Animatorzy są związani w większości z oazą lub innymi wspólnotami. Jak zauważa moderatorka, podręcznik rekolekcji I stopnia ODB bazuje na materiałach św. Jana Bosko. Diakonia rekolekcyjna na bazie doświadczeń oazy młodzieżowej i z uwzględnieniem własnej wiedzy pedagogicznej dostosowała program do dzisiejszych wymogów. Teraz jest tylko 6 klas w podstawówkach, a zdarza się, że dzieci rok wcześniej zaczynają szkołę.

Początkowo sł. Boży ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło–Życie, w programie ODB zakładał udział tylko chłopców będących ministrantami w parafiach. Z biegiem czasu próbowano włączyć także dziewczyny. W innych diecezjach taki system już funkcjonuje. W archidiecezji katowickiej do tej pory nie podejmowano takich prób. Przed rekolekcjami prowadzący wypytywali o doświadczenia z prowadzenia ODB w innych diecezjach, zwłaszcza gliwickiej.

Łączenie ministrantów i Dzieci Maryi w jednej grupie rekolekcyjnej ODB nie jest rywalizacją czy odciąganiem dzieci z ich dotychczasowych grup formacyjnych. Zgodnie z zamysłem zawartym w materiałach ODB dzieci po rekolekcjach wracają do swoich wspólnot – czy to ministranckich, czy Dzieci Maryi. Ruch Światło–Życie jest ruchem i liturgicznym, i maryjnym, stąd doskonale formacja służby liturgicznej i Dzieci Maryi komponuje się w programie rekolekcyjnym.

Oazowy savoir-vivre

Na ODB w Jaworzynce położono duży nacisk na elementy wychowawcze: samodzielność przy posiłkach, dbanie o czystość wokół siebie, umiejętność zachowania się w różnych sytuacjach, czyli savoir-vivre. – Rekolekcje ODB powinny być w przyszłości kontynuowane, bo – jak widzimy – jest na nie zapotrzebowanie – zaznacza moderatorka. Ks. Piotr Gojny, moderator ODB w Jaworzynce, wcześniej kilkanaście razy prowadził rekolekcje Dzieci Maryi, szkolenia dla animatorek i dni skupienia. – Na rekolekcjach Dzieci Maryi i ODB podobnie głównym punktem jest Eucharystia, są też spotkania w grupach – wyjaśnia. Zaraz jednak dodaje, że dzieci głębiej przeżywają 15-dniowe rekolekcje. Mają też okazję, żeby porównać i zrozumieć różnice w posługiwaniu w czasie liturgii przez dziewczyny i chłopców. W grupach rekolekcyjnych jednolicie dziewczęcych czy chłopięcych trudno to zrobić.

Kacper w czwartym dniu rekolekcji obchodził swoje urodziny. – Skończyłem 9 lat – mówi z dumą. Dostał prezenty, a sam poczęstował cukierkami. – Za rok też pojadę – odpowiada, jak każdy zapytany o kolejne rekolekcje ODB.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7