Z inicjatywy bp. Grzegorza Rysia od 19 do 21 października odbędzie się wielka akcja ewangelizacyjna. – Będzie to okazja, żeby zobaczyć Kościół z zupełnie innej, nowej perspektywy – Kościół, który żyje, który doświadcza obecności i mocy Boga – mówi Andrzej Lewek, członek Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej
Na październikowy weekend zaplanowano trzy spotkania pod wspólnym hasłem: „Bliżej, mocniej, więcej”. Pierwsze dwa z nich odbędą się na stadionie Cracovii, ostatnie zaś w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Piątek będzie dniem modlitwy za Kraków oraz rozważania Słowa Bożego. Na zakończenie zebrani przejdą na Rynek Główny. Ks. Mariusz Susek zaznacza, że to nie marsz będzie tego dnia najważniejszy. – Ma to być jedynie forma zamanifestowania naszej wiary w Chrystusa i zaproszenia jak największej liczby osób, by przyszły na stadion w sobotę – przekonuje sekretarz Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji.
Drugi dzień ewangelizacji wypełnią między innymi świadectwa, liturgia pokutna i modlitwa o uzdrowienie. Ostatniego dnia uczestnicy spotkają się w Łagiewnikach na Eucharystii i modlitwie do Bożego Miłosierdzia. – Jestem przekonany, że te trzy dni dadzą nam doświadczenie Kościoła, który staje razem i spotyka się ze swoją Głową – z Chrystusem – zapewnia Andrzej Lewek.
Wspólnota wspólnot
– Mówi się czasem, że środowiska kościelne są bardzo zamknięte. Ta inicjatywa ma pokazać, że Kościół krakowski jest otwarty i zaprasza każdego – mówi Katarzyna Kucik, prezes Zarządu Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Ma ona również unaocznić jedność Kościoła. W organizację akcji „Bliżej, mocniej, więcej” włączyło się ponad 50 wspólnot o rozmaitym charakterze i metodach działania – od ruchów takich, jak Akcja Katolicka, przez młodzieżowe – Ruch Światło–Życie czy KSM, aż po wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Zostały one podzielone na 7 diakonii: modlitwy, muzyczną, informacyjną, logistyczną oraz trzy odpowiadające za poszczególne dni ewangelizacji. – Poznajemy się i angażujemy w coś, co ma służyć nie tylko naszej wspólnocie, ale całemu Kościołowi – wyjaśnia Katarzyna Kucik. – To daje niesamowitą radość.
Będzie się działo
– Akcja spokojnie nabiera rozmachu. Im bliżej wydarzeń na stadionie i w Łagiewnikach, tym więcej będzie się działo – mówi Karol Sobczyk z diakonii informacji, na co dzień związany ze wspólnotą „Głos na pustyni”. Przygotowywany jest list, który we wrześniu trafi do krakowskich parafii, roznoszone są już ulotki, planowane są wydarzenia poprzedzające i promujące ewangelizację. – Jest to praca, której może na razie nie widać, ale która toczy się nieustannie – mówi Katarzyna Kucik. Najintensywniejsze działania będą miały miejsce we wrześniu i październiku, ale na razie organizatorzy nie zdradzają szczegółów. Bieżące informacje pojawiają się na stronie internetowej www.blizejmocniejwiecej.pl oraz na profilu akcji na portalu facebook.com.
Mocne pytania
bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji
– To jest tylko początek ewangelizacji. Tak naprawdę chodzi o to, żeby w ciągu tych trzech dni człowiek, który ma na to ochotę, postawił sobie pytanie, co znaczy dla niego to, że jest ochrzczony, co to znaczy, że Jezus Chrystus umarł i zmartwychwstał. Jeśli mocno postawi te pytania, odpowiedzi nie uzyska w ciągu jednego wielkiego wydarzenia, ale tylko wchodząc w konkretną wspólnotę w Kościele i w niej się rozwijając. Ewangelizacja to zaproszenie człowieka – który odkrył, że Chrystus jest ważny – do Kościoła. Dopiero wtedy możemy mówić o ewangelizacji. Cały urok polega na tym, że ci, którzy są w różnych wspólnotach, będą na to wydarzenie zapraszać swoich znajomych, którzy nie są tak bardzo w Kościele, mimo że są ochrzczeni. To przede wszystkim do nich adresowana jest ewangelizacja. Chcemy ich zaprosić do wspólnoty, do Kościoła, który się modli, który rozważa Słowo. To jest zaproszenie – spróbujmy razem przeżyć naszą wiarę.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).