Dziś w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau o godz. 11.00 odbędzie się Msza święta koncelebrowana ku czci Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża, współpatronki Europy.
Więcej na temat Edyty Stein - św. Teresy Benedykty od Krzyża - znajdziesz TUTAJ
Organizatorami spotkania modlitewnego są: Archidiecezja Krakowska, Diecezja Bielsko-Żywiecka i Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych. Liturgii Mszy świętej przewodniczyć będzie kard. Péter Erdő, Prymas Węgier i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Europy a homilię wygłosi kard. Joachim Meisner, arcybiskup Kolonii.
W koncelebrze wezmą udział biskupi z Niemiec bp Karl-Heinz Wiesemann, biskup diecezji Spira (Speyer), bp Franz Jozef Maria Wiertz, biskup diecezji Roermond w Holandii, bp. Heinz-Günter Bongartz, biskup pomocniczy z diecezji Hildesheim i bp Stefan Zekorn, biskup pomocniczy diecezji Monastyr (Münster).
Ze strony polskiej udział wezmą: kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski, kard. Franciszek Macharski, kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, abp Marian Gołębiewski, Metropolita Wrocławski, abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki, bp Jan Kopiec, ordynariusz Diecezji Gliwickej, bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji Bielsko-Żywieckiej, o dr Andrzej Ruszała OCD, prowincjał Karmelitów Bosych Prowincji Krakowskiej.
Uroczystości oświęcimskie zostały poprzedzone roboczym spotkaniem Biskupów polskich i niemieckich w Domu Arcybiskupów Krakowskich w Krakowie. W czasie spotkanie kard. Stanislaw Dziwisz nawiązał do wielkiej tradycji kontaktów Episkopatów Polski i Niemiec, ktore zostały zapoczątkowane w Rzymie w czasie Soboru Watykańskiego II.
Arcybiskup Krakowski Karol Wojtyła, u boku wielkiego Prymasa Tysiąclecia, brał czynny udział w dialogu między Kościołem w Polsce i w Niemczech poczynając od sławnego listu do Biskupów niemieckich, w którym pojawiły się słowa: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Kard. Karol Wojtyła kontynuował ten dialog odbywając wizyty do Niemiec i przyjmując Biskupów niemieckich w Krakowie i w Oświęcimiu. Jako Papież Jan Paweł II odwiedził Oświęcim w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku. Był wtedy obecny Arcybiskup z Monachium kard. Józef Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI.
W homilii Ojca Świętego Jana Pawła II w obozie Birkenau w 1979 roku pojawiła się myśl o ideologii bez Boga, która strasznie niszczy człowieka pozbawiając go ludzkich odruchów oraz o chrześcijańskim przebaczeniu, które jest szansą budowania pokoju i jedności między narodami. Bł. Jan Paweł II wskazał wówczas na św. Maksymiliana Kolbe i św. Teresę Benedyktę – Edytę Stein, męczenników II wojny światowej, którzy dali świadectwo miłości większej niż nienawiść i zło.
Dialog między Episkopatami Polski i Niemiec kontynuował kard. Franciszek Macharski, następca kard. Wojtyły na stolicy biskupiej w Krakowie. Ks. Kard. Macharski podjął myśl kard. Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II o budowie Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, które jest dziś miejscem spotkania i wychowania do pokoju młodzieży z wielu krajów Europy i świata.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.