Myślicielka, mistyczka i męczenniczka

ks. Jan Machniak

publikacja 09.08.2012 09:00

Dziś w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau o godz. 11.00 odbędzie się Msza święta koncelebrowana ku czci Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża, współpatronki Europy.

Myślicielka, mistyczka i męczenniczka Agencja GN Edyta Stein w 1928 roku.

Więcej na temat Edyty Stein - św. Teresy Benedykty od Krzyża - znajdziesz TUTAJ

Organizatorami spotkania modlitewnego są: Archidiecezja Krakowska, Diecezja Bielsko-Żywiecka i Krakowska Prowincja Karmelitów Bosych. Liturgii Mszy świętej przewodniczyć będzie kard. Péter Erdő, Prymas Węgier i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Europy a homilię wygłosi kard. Joachim Meisner, arcybiskup Kolonii.

W koncelebrze wezmą udział biskupi z Niemiec bp Karl-Heinz Wiesemann, biskup diecezji Spira (Speyer), bp Franz Jozef Maria Wiertz, biskup diecezji Roermond w Holandii, bp. Heinz-Günter Bongartz, biskup pomocniczy z diecezji Hildesheim i bp Stefan Zekorn, biskup pomocniczy diecezji Monastyr (Münster).

Ze strony polskiej udział wezmą: kard. Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski, kard. Franciszek Macharski, kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, abp Marian Gołębiewski, Metropolita Wrocławski, abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki, bp Jan Kopiec, ordynariusz Diecezji Gliwickej, bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji Bielsko-Żywieckiej, o dr Andrzej Ruszała OCD, prowincjał Karmelitów Bosych Prowincji Krakowskiej.

Uroczystości oświęcimskie zostały poprzedzone roboczym spotkaniem Biskupów polskich i niemieckich w Domu Arcybiskupów Krakowskich w Krakowie. W czasie spotkanie kard. Stanislaw Dziwisz nawiązał do wielkiej tradycji kontaktów Episkopatów Polski i Niemiec, ktore zostały zapoczątkowane w Rzymie w czasie Soboru Watykańskiego II.

Arcybiskup Krakowski Karol Wojtyła, u boku wielkiego Prymasa Tysiąclecia, brał czynny udział w dialogu między Kościołem w Polsce i w Niemczech poczynając od sławnego listu do Biskupów niemieckich, w którym pojawiły się słowa: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Kard. Karol Wojtyła kontynuował ten dialog odbywając wizyty do Niemiec i przyjmując Biskupów niemieckich w Krakowie i w Oświęcimiu. Jako Papież Jan Paweł II odwiedził Oświęcim w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w 1979 roku. Był wtedy obecny Arcybiskup z Monachium kard. Józef Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI.

W homilii Ojca Świętego Jana Pawła II w obozie Birkenau w 1979 roku pojawiła się myśl o ideologii bez Boga, która strasznie niszczy człowieka pozbawiając go ludzkich odruchów oraz o chrześcijańskim przebaczeniu, które jest szansą budowania pokoju i jedności między narodami. Bł. Jan Paweł II wskazał wówczas na św. Maksymiliana Kolbe i św. Teresę Benedyktę – Edytę Stein, męczenników II wojny światowej, którzy dali świadectwo miłości większej niż nienawiść i zło.

Dialog między Episkopatami Polski i Niemiec kontynuował kard. Franciszek Macharski, następca kard. Wojtyły na stolicy biskupiej w Krakowie. Ks. Kard. Macharski podjął myśl kard. Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II o budowie Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, które jest dziś miejscem spotkania i wychowania do pokoju młodzieży z wielu krajów Europy i świata.


Ojciec Święty Benedykt XVI modląc się za ofiary nazizmu w Auschwitz-Birkenau w czerwcu 2006 roku jeszcze raz podkreślił, że każda ideologia bez Boga zwraca się przeciwko człowiekowi, niszczy w człowieku wszelkie wartości i kieruje go w stronę śmierci.

Dziś, Biskupi Polski i Niemiec pragną kontynuować ten dialog i poszerzać kontakty między naszymi Kościołami odwołując się do przesłania Jana Pawła II i Benedykta XVI. Szczególną patronką tego pojednania i dialogu jest, obok św. Maksymiliana Marii Kolbego, Edyta Stein - św. Teresa Benedykta od Krzyża, której wspomnienie liturgiczne będziemy obchodzić jutro, 9 sierpnia, 2012 roku. Będzie to jednocześnie 70-ta rocznica jej śmierci.

Z wypowiedzi kard. Stanisława Dziwisza:

Św. Teresa Benedykta od Krzyża w Oświęcimiu dała wielkie świadectwo miłości do Chrystusa i do Narodu Wybranego dzieląc jego los w męczeńskiej śmierci. Beatyfikowana w Kolonii w 1987 roku i kanonizowana 11 października 1998 roku w Rzymie przez bł. Jana Pawła II stała się we współczesnych czasach symbolem przemian dokonujących się we współczesnej kulturze i cywilizacji, w człowieku, który został poddany strasznej presji systemu totalitarnego. Mimo tragicznego losu, św. Teresa Benedykta jest znakiem nadziei dla naszego świata, ponieważ niezwykłą miłością do Chrystusa i do swojego narodu pokazała, że miłość jest większa niż nienawiść i zło.

„Myślicielka, mistyczka i męczenniczka” – jak pisał Ojciec Święty Jan Paweł II w Liście Apostolskim Motu Proprio ogłaszającym św. Brygidę Szwedzką, św. Katarzynę ze Sieny i św. Teresę Benedyktę od Krzyża Współpatronkami Europy (1.X.1999) – wpisała się na stałe w dzieje świata, jako rzeczniczka dialogu chrześcijaństwa ze współczesną myślą filozoficzną, a przez męczeńską śmierć stała się świadkiem miłości Boga do człowieka; miłości, która w pełni zrealizowała się w tajemnicy krzyża. Odważnie poszukiwała ostatecznej prawdy w trudzie pielgrzymowania aż do moment odkrycia jej w życiu kontemplacyjnym. Przyjęła dar łaski, dzięki któremu od poszukiwań filozoficznych doszła do osobistego spotkania z Chrystusem.

Spotkanie z Chrystusem pozwoliło św. Teresie Benedykcie jeszcze pełniej odkryć jej żydowskie korzenie i całkowicie zjednoczyć się z losem Izraela. Patrząc dziś na życie Edyty Stein dostrzegamy w tym świadectwie niewinnej ofiary z jednej strony naśladowanie Baranka-Żertwy oraz protest przeciw wszelkim przejawom łamania podstawowych praw człowieka, z drugiej zaś - zadatek nowego zbliżenia między żydami a chrześcijanami, które zgodnie z życzeniem wyrażonym przez Sobór Watykański II doprowadziło do wzajemnego otwarcia, budzącego nadzieje na przyszłość.
 

Pełną treść wczorajszego wystąpienia kard. Stanisława Dziwisza znajdziesz na kolejnej stronie.

Spotkanie z okazji 70-tej rocznicy śmierci Edyty Stein w Krakowie, 8.08.2012, godz. 19.00

Eminencje, Ekscelencje, Drodzy Uczestnicy dzisiejszego spotkania,

Serdecznie pozdrawiam wszystkich naszych gości, przybyłych na uroczystości z okazji 70-tej rocznicy śmierci Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża. Szczególnie serdecznie pozdrawiam: ks. kard. Pétera Erdö z Archidiecezji Esztergom-Budapeszt, Prymas Węgier, Przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europejskich; ks. kard. Joachima Meisnera, Arcybiskupa Kolonii; ks. biskupa Karl-Heinza Wiesemanna, biskupa diecezji Spira w Niemczech, który reprezentuje jednocześnie Konferencję Episkopatu Niemiec, ks. biskupa Franza Jozefa Marię Wiertza, biskupa diecezji Roermond w Holandii, ks. bp. Heinz-Güntera Bongartza, biskupa pomocniczego z diecezji Hildesheim w Niemczech, ks. bpa Stefana Zekorna, biskupa pomocniczego diecezji Münster z Niemiec.

pozdrawiam naszych polskich braci w biskupstwie: ks. kard. Franciszka Macharskiego – emerytowanego arcybiskupa krakowskiego, kard. Mariana Jaworskiego – emerytowanego metropolitę lwowskiego, ks. kard. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego, ks. arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, metropolitę wrocławskiego,  ks. abpa Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego, ks. biskupa Jan Kopca, ordynariusza diecezji gliwickiej, ks. biskupa Tadeusza Rakoczego, ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej, współorganizatora naszego spotkania.

Jesteśmy w domu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie szczególnie odczuwamy obecność bł. Jana Pawła II. To on, jako Arcybiskup Krakowski, w czasie Soboru Watykańskiego II, u boku wielkiego Prymasa Tysiąclecia, uczestniczył w dialogu między Kościołem w Polsce i w Niemczech, zapoczątkowanym sławnym listem, w którym pojawiły się słowa: „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

Dziś chcemy kontynuować ten dialog i poszerzać kontakty między naszymi Kościołami odwołując się do Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Szczególną patronką tego pojednania i dialogu, obok św. Maksymiliana Marii Kolbego, jest Edyta Stein - św. Teresa Benedykta od Krzyża. Jutro będziemy obchodzić 70-tą rocznicę jej śmierci.

Św. Teresa Benedykta od Krzyża w Oświęcimiu dała wielkie świadectwo miłości do Chrystusa i do Narody Wybranego dzieląc jego los w męczeńskiej śmierci. Beatyfikowana w Kolonii w 1987 roku i kanonizowana 11 października 1998 roku w Rzymie przez bł. Jana Pawła II stała się we współczesnych nam czasach symbolem przemian dokonujących się w kulturze i cywilizacji. Mimo tragicznego losu, św. Teresa Benedykta jest znakiem nadziei dla naszego świata, ponieważ niezwykłą miłością do Chrystusa i do swojego narodu pokazała, że miłość jest większa niż nienawiść i zło.

„Myślicielka, mistyczka i męczenniczka” – jak pisał Ojciec Święty Jan Paweł II w Liście Apostolskim Motu Proprio ogłaszającym św. Brygidę Szwedzką, św. Katarzynę ze Sieny i św. Teresę Benedyktę od Krzyża współpatronkami Europy (1.X.1999) – wpisała się na stałe w dzieje świata, jako rzeczniczka dialogu chrześcijaństwa ze współczesną myślą filozoficzną, a przez męczeńską śmierć stała się świadkiem miłości Boga do człowieka, która w pełni zrealizowała się w tajemnicy krzyża. Odważnie poszukiwała ostatecznej prawdy w trudzie pielgrzymowania aż do moment odkrycia jej w życiu kontemplacyjnym. Przyjęła dar łaski, dzięki któremu od poszukiwań filozoficznych doszła do osobistego spotkania z Chrystusem.

Spotkanie z Chrystusem pozwoliło św. Teresie Benedykcie jeszcze pełniej odkryć jej żydowskie korzenie i całkowicie zjednoczyć się z losem Izraela. Patrząc dziś na życie Edyty Stein dostrzegamy w tym świadectwie niewinnej ofiary z jednej strony naśladowanie Baranka-Żertwy oraz protest przeciw wszelkim przejawom łamania podstawowych praw człowieka, z drugiej zaś - zadatek nowego zbliżenia między żydami a chrześcijanami, które zgodnie z życzeniem wyrażonym przez Sobór Watykański II doprowadziło do wzajemnego otwarcia, budzącego nadzieje na przyszłość.