Dobrze jest być człowiekiem

Wiemy to ostatecznie i konkretnie: tak, Bóg jest dobry i dobrze jest być człowiekiem. Żyjemy tą radością i pragniemy ją nieść innym, by odrzucić zło i być sługami pokoju i pojednania” – mówił Ojciec Święty do Bawarczyków, którzy odwiedzili go w Castel Gandolfo.

Castel Gandolfo stało się we wczorajszy wieczór „małą Bawarią”, goszcząc ludowe zespoły z tego niemieckiego landu. Tradycyjna muzyka, śpiew i taniec były urodzinowym prezentem dla Benedykta XVI od archidiecezji Monachium i Fryzyngi, gdzie obecny Papież był przed laty arcybiskupem. Nie zabrakło też salwy powitalnej w wykonaniu strzelców alpejskich oraz przemówień z aluzjami do bawarskiej niemczyzny i jej charakterystycznego akcentu. Dziękując swoim rodakom tradycyjnym „Bóg zapłać!” (Verget’s Gott) Benedykt XVI stwierdził, iż obejrzany spektakl potwierdza radosną naturę kultury Bawarii. Wynika to ze współbrzmienia ze stworzeniem i z samym Stwórcą, przez co „wiemy, że dobrze jest być człowiekiem”.

„Trzeba przyznać, że Bóg ułatwił nam w Bawarii to zadanie. Dał nam ziemię tak piękną, że staje się łatwe uznanie, iż Bóg jest dobry i bycie z tego powodu szczęśliwymi – powiedział Papież. – Z drugiej strony należy stwierdzić, że to dzięki ludziom zamieszkującym tę ziemię, dzięki ich «tak», to piękno osiąga swoją pełnię. Bo tylko przez kulturę ludzi, przez ich wiarę, radość, śpiew, muzykę i sztukę ta ziemia staje się piękna na wzór swego Stwórcy. Sama nie mogłaby tego dokonać, ale jest to możliwe dzięki pomocy ludzkiej. Ktoś jednak mógłby zapytać: Czy można być szczęśliwym, gdy świat jest tak przepełniony cierpieniem, gdy istnieje tak wiele mroku i zła? Czy wolno być tak zuchwale radosnym? Odpowiedź może być tylko jedna: tak! Bowiem mówiąc «nie» radości, nie przysłużymy się nikomu, a jedynie uczynimy świat jeszcze bardziej mrocznym. A kto nie miłuje siebie samego, nie może również dać niczego bliźniemu, nie może mu pomóc, nie może być wysłannikiem pokoju. Wiemy to z naszej wiary i doświadczamy tego na co dzień: świat jest piękny, a Bóg dobry, a przez fakt, że stał się On człowiekiem i wszedł między nas, cierpi i żyje wraz z nami. Wiemy to ostatecznie i konkretnie: tak, Bóg jest dobry i dobrze jest być człowiekiem. Żyjemy tą radością i pragniemy ją nieść innym, by odrzucić zło i być sługami pokoju i pojednania” – wskazał Ojciec Święty.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10