Lato w Taizé

W tym tygodniu w Taizé na wspólnej modlitwie zgromadziło się ponad cztery tysiące osób. Najliczniejszą grupę stanowią Niemcy, następnie Szwedzi i Hiszpanie – ponad 500 osób z każdego z tych krajów. Natomiast z Polski, Włoch i Serbii jest po ok. 300 osób, a z Litwy prawie 200.

Każdy tydzień kończy się uroczystą Mszą św. Koncelebrują ją wszyscy obecni w Taizé księża, zazwyczaj pod przewodnictwem jednego z czterech braci wspólnoty, którzy są katolickimi kapłanami. Latem są to jednak często biskupi odwiedzający Taizé. W jedną z niedziel lipca gościliśmy abp. Rolanda Minerata z Dijon. W ubiegłą niedzielę przy ołtarzu było pięćdziesięciu księży z kilkunastu krajów. Wśród nich wyróżniali się dwaj Afrykańczycy. Są to duszpasterze młodzieży z Rwandy. Przyjechali do Taizé na kilka tygodni, ponieważ w listopadzie tego roku w Kigali odbędzie się spotkanie młodych organizowane przez naszą wspólnotę razem z Kościołami tego kraju. Pozostali księża to zazwyczaj również duszpasterze młodzieży ze swoimi grupami. Ale niektórzy przyjeżdżają sami, żeby odbyć tu osobiste rekolekcje.

Każdy dzień tygodnia rozpoczyna się Mszą św. Biorą w niej udział wszyscy ci, którzy są przywiązani do codziennej Eucharystii. Dzisiaj rano ołtarz otaczało już trzydziestu kapłanów z Włoch, Polski, Francji, Niemiec, Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii i innych krajów.

Księża są proszeni także o pomoc w słuchaniu spowiedzi. Codziennie po wieczornej modlitwie, podczas gdy w kościele Pojednania trwa jeszcze do późna modlitewny śpiew, kapłani w specjalnie wydzielonym miejscu udzielają w różnych językach sakramentu pojednania.

Co tydzień gościmy księży z Polski. W tym tygodniu trzech przyjechało z pięćdziesięcioosobową grupą z różnych miejscowości w okolicach Torunia, a dwóch innych z podobną grupą z Łasku w diecezji łódzkiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, TAIZE

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10