Mówi o tym o. Marek Dubanik OFMConv., seminaryjny kolega męczenników z Pariacoto i misjonarz w Ameryce Łacińskiej.
Dziś liturgiczne wspomnienie męczenników z Pariacoto – błogosławionych Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka. O. Tomaszek zanim został misjonarzem i męczennikiem był wiernym słuchaczem Radia Watykańskiego. Mało tego, spisywał zasłyszane w eterze informacje i rozprowadzał je wśród swoich współbraci. Mówi o tym o. Marek Dubanik OFMConv., seminaryjny kolega męczenników z Pariacoto i misjonarz w Ameryce Łacińskiej.
Krzysztof Bronk i ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan
Leon XIV na beatyfikacji męczenników z Pariacoto
O. Dubanik osobiście uczestniczył w beatyfikacji swych współbraci męczenników. Jak wspomina, w uroczystościach brał też udział inny misjonarz w Peru: bp Robert Prevost, aktualny Papież Leon XIV.
Słuchał i przepisywał na maszynie
Sięgając pamięcią do lat seminaryjnych franciszkański misjonarz wspomina, że istniało wówczas wielkie zapotrzebowanie na wiadomości z Watykanu, o ówczesnym Papieżu Janie Pawle II. W swoim klasztornym pokoju, który dzielił z przyszłym męczennikiem, słuchał codziennie aktualności Radia Watykańskiego, a bł. Michał Tomaszek przepisywał je na maszynie. Jeszcze tego samego dnia albo nazajutrz rozprowadzali te wiadomości wśród kleryków i profesorów w seminarium.
Seminaryjne koło Radia Watykańskiego
Z czasem w franciszkańskim seminarium rozwinęło się prawdziwe koło słuchaczy i propagatorów wiadomości Radia Watykańskiego. Podzieliliśmy się na dyżury, na każdego przypadał jeden dzień – opowiada o. Dubanik.
Vatican News - PolskiChociaż w Polsce jest wiele kościołów pw. Trójcy Świętej, sanktuarium jest tylko jedno.
Przypominamy treść wywiadu, który pierwotnie opublikowany został w serwisie KAI styczniu br.
Zginęło co najmniej 6 osób, są setki rannych, występują też braki żywności i leków.