Jak „Newsweek” manipuluje

„Księża, którzy są w związkach z kobietami” i „księża w Polsce” to naprawdę nie ta sama grupa badawcza.

Na okładce „Newsweeka” kolejny „gorący” temat: „Tata w sutannie. Jak Kościół toleruje podwójne życie księży”. Temat jak temat, powie ktoś – są przecież księża, którzy mają dzieci, dlaczegóż by o tym nie pisać? Tyle, że jeśli stawia się tezę natury ogólnej („Kościół toleruje”), trzeba mieć na to silne argumenty. A co ma „Newsweek”? Pojedyncze anonimowe przykłady i szacunkowe dane z jakichś badań, o których metodzie nie dowiadujemy się niczego. Zresztą nawet tymi – mocno wątpliwymi – szacunkami tygodnik posługuje się w sposób zmanipulowany.

Przykład? Proszę bardzo. „Jeszcze kilka lat temu prof. Baniak szacował, że około 10-15 proc. księży, którzy są w związkach z kobietami, ma też z nimi dzieci” – czytamy w artykule. A co redakcja „Newsweeka” wybiła na sąsiedniej stronie wielkimi literami? „10-15 proc. księży w Polsce ma dzieci ze swoimi partnerkami”. Zauważyli Państwo tę różnicę? „Księża, którzy są w związkach z kobietami” i „księża w Polsce” to naprawdę nie ta sama grupa badawcza. Tyle że większość osób biorących pismo do ręki zapamięta właśnie ten drugi przekaz. Jakoś trudno mi uwierzyć, że w kluczowym miejscu redakcja „Newsweeka” pozwoliłaby sobie na takie niedopatrzenie. No, chyba że nie zależy jej na prawdzie.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Szymon
  03.08.2012 08:35
  Po prostu takie gazety należy omijać szerokim łukiem, jak to niektórzy słusznie mówią Newsweek stał się drugim tygodnikiem "Nie" a Tomasz Lis drugim Jerzym Urbanem
 • Jerzyk
  03.08.2012 11:05
  Ciągle zastanawia mnie, że najbardziej o Kościół zatroskani są niewierzący, lub nawet wrogowie Kościoła.
  Gazety wrogo nastawione do Kościoła, najwięcej o nim piszą.
  Jak coś stało się w Kościele i ludzie Kościoła próbują załatwić to we własnym gronie, jak w rodzinie, to kręgi niewierzących ujawniają się jako najlepsi obrońcy i naprawiacze Kościoła.
  To tak jak w rodzinie kiedy mąż zdradził żonę i chcą to załatwić między sobą, po prostu w rodzinie, "obrońcy" rodziny rozdmuchują to wszem i wobec ogłaszając to całemu światu.
  Efekt,
  - Rodzina się rozpada, wszyscy są ofiarami, dzieci stracili rodziców.
  Jedynym celem takiego działania nie jest pomoc, tylko zniszczenie.
  Jezus dobrze wiedział że tak będzie i powiedział,
  - J 15:20 bt "Pamiętajcie na słowo, które do was powiedziałem: "Sługa nie jest większy od swego pana". Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać."
  Ci ludzie robią to aby ludzi wierzących zniszczyć. Jednak sukces nie zależy od nich, tylko od nas.
  - Czy my pozwolimy sobie narzucić ten sposób myślenia?
  Tak właściwe to powinniśmy się cieszyć,
  - Atakują nas, bo się nas boją, bo Kościół Jezusowy jest mocny wiarą swoich wiernych.
  - Ef 6:12 bt "Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich."
  Bądźmy dobrej myśli, róbmy swoje, ufajmy Panu, módlmy się za naszych przeciwników.
 • duszyczka
  03.08.2012 16:33
  w moim mieście są dwie parafie, obaj proboszczowie mają nieoficjalnie swoje baby o ktorych każdy wie. Jeden ma dzieci - o których kazdy wie. Młodzi księża przychodzą i odchodzą. Ale Ci co uczyli mnie w LO - co roku inny, na pytanie o celibat 3/4 odpowiadalo z uśmieszkiem, że ksiądz też człowiek. Więc nie rozumiem oburzenia. Ja bym się zdziwiła, jakby napisali, że 15 % nie ma kontaktów seksualnych z kobietami (albo z mężczyznami jak kto woli). A zwłaszcza teraz kiedy młodzi idą do seminarium bo to pewny pieniądz, bez podatku, bez urzędu skarbowego ani innych kontroli!!! Czysty zysk, pogrzeby, śluby, chrzty, pójdzie taki do "roboty" na godzinkę czy trzy dziennie i tyle. Tak jest. A jak czytam komentarze i jakieś cytaty z biblii ... co one maja wspolnego z rzeczywistością? Ogarnijcie się ludzie bo ciemnogród. Zamiast spojrzeć kkrytycznie na Kler i KK, będziecie jeden przez drugiego pitolić jak bardzo Newsweek jest wiarygodny... żal
 • BTkYnzUvenuOBK
  22.10.2012 13:50
  Your potinsg lays bare the truth
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8