Ponad tysiąc stoisk handlowych ulokowanych na ulicach historycznego centrum Gdańska, dziesiątki koncertów, pokazów oraz innych imprez kulturalnych - otwarty w sobotę jarmark potrwa ponad trzy tygodnie.
Uroczyste otwarcie Jarmarku miało miejsce w południe na Długim Targu. Sprzed Dworu Artusa wyruszyła kolorowa parada osób przebranych za postaci związane z historią jarmarku, by przejść pod Zieloną Bramę, gdzie ustawiono scenę oraz główną atrakcję ceremonii otwarcia - potężny bęben z 10-metrową membraną.
Kilkudziesięciu przedstawicieli władz miasta oraz Międzynarodowych Tragów Gdańskich (MTG), które organizują imprezę, uderzeniami w bęben dokonało oficjalnego otwarcia jarmarku. Uderzeń było 752, czyli tyle, ile razy w Gdańsku odbywał się Jarmark św. Dominika.
Jeszcze przed wielkim bębnieniem, w obecności setek mieszkańców i turystów wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski, zgodnie z tradycją, przekazał na ręce przedstawicieli MTG klucze do miasta.
W sobotę wieczorem, w ramach imprez przygotowanych na otwarcie jarmarku, na Targu Węglowym odbędzie się koncert zespołu Voo Voo, a po nim - pokaz sztucznych ogni.
Jarmark św. Dominika to jedna z największych kulturalno-handlowych imprez plenerowych w Europie. Tegoroczna edycja potrwa do 19 sierpnia. W jej ramach można robić zakupy na około tysiącu stoisk, głównie rzemieślniczych, kolekcjonerskich i artystycznych ustawionych na ulicach historycznego centrum miasta. W ponad stu kramach sprzedawane są produkty spożywcze, w tym wyroby regionalne pochodzące z różnych zakątków Polski, ale też z zagranicy, m.in. z Hiszpanii, Gruzji, Austrii, Belgii, Bułgarii, Litwy i Węgier.
Tradycyjnie na Jarmark złoży się też kilkadziesiąt koncertów, w tym występ Haliny Mlynkovej zamykający Jarmark czy - zorganizowany przez gdańskich dominikanów - występ Joszki Brody i zespołu Dzieci z Brodą.
Dominikanie zapraszają też na plac przy kościele św. Mikołaja na plenerowe seanse "Kina pod niebem" oraz do samej świątyni - na zwiedzanie jej zakamarków oraz urządzoną w niej wystawę ikon.
Codziennie o godz. 12.12 na przedprożu Dworu Artusa pojawiać się będzie ubrany w historyczny kostium trębacz, który odegra hejnał Jarmarku św. Dominika.
Na tegorocznym jarmarku znajduje się też strefa olimpijska dedykowana miłośnikom sportu: na 32-metrowym telebimie na Targu Węglowym można śledzić zmagania sportowców biorących udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.
Ubiegłoroczny jarmark odwiedziło około 6 mln osób, w poprzedniej edycji gości było z kolei około 8 mln.
Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z całej Europy. Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku. Tegoroczny jarmark jest 752. z kolei.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.