Dobiega końca FSM w Kalwarii

W przedostatnim dniu franciszkańskiego święta młodzi spotkają się z interesującymi gośćmi - ks. Tomaszem „Dzikim” Źwiernikiem, a popołudniu o swojej najnowszej książce opowie dziennikarka Brygida Grysiak.

Gościem piątego dnia FSM-u był o. Adam Szustak, dominikanin, wieloletni krakowski duszpasterz akademicki, autor sporej liczby konferencji i kazań. W czwartek wygłosił dla młodych dwie konferencje i skierował do nich Słowo Boże podczas homilii. Swoje rozważania oparł na fragmencie Ewangelii dotyczącym powołania Piotra Apostoła.

Tradycyjnie czwartek jest dniem podczas FSM-u, w którym Mszy świętej przewodniczą neoprezbiterzy franciszkańscy. Nie inaczej było i w tym roku. Po zakończeniu liturgii udzielili oni zebranym specjalnego błogosławieństwa, jakiego udzielają wszyscy nowo wyświeceni kapłani. Uczestnicy Eucharystii przy wyjściu z kościoła otrzymali prymicyjne obrazki.

Popołudnie to spotkanie z wybitnym polskim aktorem Edwardem Linde Lubaszenko, który dał młodym świadectwo ocalenia w Kościele i życia wiarą. Wieczorem wraz z Markiem Stryszowskim, Cezarym Chmielem i Krzysztofem Baczoniem artyści zaprezentowali misterium poetycko-muzyczne pt. „Przeźroczystość” oparte na twórczości ks. Twardowskiego. Mimo późnej pory młodzi z uwagą i zaangażowaniem uczestniczyli w misterium, nie ukrywając swojego zachwytu.

W piątek rano uczestnicy Spotkania Młodych spotkają się z ks. Tomaszem „Dzikim” Źwiernikiem, a popołudniu o swojej najnowszej książce opowie Brygida Grysiak - polska dziennikarka informacyjna. Tego dnia do młodych przyjedzie także przełożony krakowskiej prowincji franciszkanów - o. Prowincjał Jarosław Zachariasz.

FSM to nierzadko pierwszy głębszy kontakt z Bogiem, Kościołem i Dobrą Nowiną dla ludzi poszukujących Prawdy, nieco zagubionych w realiach wiary czy też własnego życia. To jakby pierwszy krok uczyniony w kierunku Jezusa, pierwszy dotyk Bożej łaski. Świadczą o tym chociażby świadectwa, jakie corocznie trafiają do organizatorów – klimat i piękno FSM-u sprzyjają bowiem przeżyciu takiego Spotkania z żywym Bogiem. Oczywiście na FSM przyjeżdżają również osoby na co dzień zaangażowane w życie Kościoła. I oni znajdują tutaj coś dla siebie, doświadczając czasu pogłębienia wiary.

Franciszkańskie Spotkanie Młodych to forma wakacyjnych rekolekcji, czas radości, modlitwy i wspólnoty przeżywanej w duchu franciszkańskim. Każdego dnia jest w planie Eucharystia, konferencje, spotkania w grupach dyskusyjnych, koncerty oraz wieczorne „kino pod chmurką”.

Spotkanie dla młodych  z całej Polski pierwszy raz miało miejsce w 1988 roku. Od tego to czasu gromadzi corocznie tysiące uczestników w pięknie położonym Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.

Tegoroczne Spotkanie, które rozpoczęło się w niedzielę 22 lipca, odbywa się pod hasłem „Projekt Mesjasz- Ocaleni” i potrwa do końca tygodnia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8