Niemcy: Anonimowe porody zamiast "okien życia"

Niemieckie ministerstwo ds. rodziny chce umożliwić kobietom w ciąży, które nie chcą wychowywać swego dziecka, anonimowy poród, aby zapobiec porzucaniu noworodków. W wieku 16 lat dziecko będzie miało prawo do poznania swojej prawdziwej matki.

"Znaleźliśmy wyważone rozwiązanie, które bierze pod uwagę życzenie kobiety, by pozostać anonimową, i uwzględnia równocześnie prawo dziecka do poznania własnej tożsamości" - poinformował w środę niemiecki dziennik "Rheinische Post", powołując się na szefową resortu ds. rodziny Kristinę Schroeder.

Anonimowe porody są obecnie zakazane. Od roku 2000 istnieją w Niemczech co prawda "okna życia", w których matki mogą - bez ujawniania prawdziwej tożsamości - oddać dziecko zaraz po urodzeniu, jednak rozwiązanie to jest niezgodne z prawem i jest jedynie tolerowane przez władze.

W całym kraju istnieje kilkadziesiąt takich placówek, prowadzonych najczęściej przez instytucje kościelne. W minionych dziesięciu latach dzięki nim uratowano co najmniej 200 dzieci. Matka, która zmieni zdanie po oddaniu dziecka, może w ciągu ośmiu tygodni odzyskać je, po upływie tego czasu dziecko oddawane jest do adopcji. "Nowe prawo sprawi, że +okna życia+ staną się zbędne" - powiedziała minister Schroeder.

Niemiecka opinia publiczna wstrząsana jest niemal codziennie drastycznymi przypadkami porzucania i zabijania noworodków przez matki. 21-letnia kobieta przyznała w środę przed sądem w Halle, że w listopadzie ub. r. po urodzeniu dziecka w domu babci ukryła noworodka w plastikowej torbie i porzuciła go w krzakach. Chłopczyk urodził się żywy - stwierdził lekarz sądowy. Dzień wcześniej przed sądem stanęła 43-letnia mieszkanka gminy Rotenburg, podejrzana o uduszenie dwóch noworodków i pozostawienie trzeciego poza domem bez opieki.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8