Kino i nowa ewangelizacja

Tak brzmi tytuł kongresu otwierającego dziś w Rzymie 3. Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich Mirabile Dictu. Kongres skupia się na czterech wielkich tematach: misja, nawrócenie, odkupienie i nadzieja.

Co ciekawe, poczynając od Rzymu, o kinie i ewangelizacji będzie mowa w ciągu najbliższych 18 miesięcy aż w dziesięciu wielkich miastach świata. Jednym z nich w czasie Światowego Dnia Młodzieży, będzie Rio de Janeiro.

„Połączenie festiwalu filmowego z tematyką nowej ewangelizacji wypływa z przekonania, że kino może być narzędziem głoszenia Ewangelii – mówi włoska reżyserka Liana Marabini, pomysłodawczyni festiwalu Mirabile Dictu. – Powinniśmy nasze zdolności oddać na służbę Kościoła. Ponieważ zawodowo zajmuję się filmem, zaproponowałam, by ci, którzy pracują w tej branży, promowali filmy propagujące wartości i pozytywne role, by w ten sposób przyczyniać się do rozwoju społeczeństw, w których żyjemy. Towarzyszący festiwalowi kongres powstał z przekonania, że kino może być narzędziem ewangelizacji. Nazwa festiwalu Mirabile Dictu wiąże się z tym, że zadaniem kina, przy wykorzystaniu właściwych mu środków, jest także pokazywanie piękna życia. Jestem przekonana, że kino jest obecnie tym, czym w czasach renesansu było malarstwo. Kino jednak jest bogatsze o muzykę, która obraz, kolor, formę i fakturę scala w jedno” – dodaje Marabini.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich Mirabile Dictu odbywa się pod patronatem Papieskich Rad ds. Kultury i ds. Nowej Ewangelizacji. Festiwalowe zmagania zakończą się w najbliższy 5 lipca. Do udziału w festiwalu zgłoszono ponad tysiąc tytułów z całego świata. Wybrano po trzy obrazy w pięciu kategoriach, które konkurują o tytuł najlepszego filmu: fabularnego, dokumentalnego i krótkometrażowego oraz najlepszego aktora i reżysera.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8