Międzydiecezjalna komisja ds. ochrony dzieci i młodzieży to kolejny etap działań podjętych przez Kościół katolicki w Belgii w związku z przypadkami nadużyć seksualnych osób duchownych.
W styczniu br. belgijscy biskupi i wyżsi przełożeni zakonni opublikowali broszurę „Ukryte cierpienie: w kierunku globalnego podejścia do nadużyć seksualnych w Kościele”, która zapowiadała kroki jakie należy podjąć w celu uznania faktów i zadośćuczynienia ofiarom.
Od tego czasu powstało dziesięć punktów kontaktowych dla ofiar, wprowadzono też w życie - zalecaną przez komisję parlamentarną - procedurę arbitrażową w przypadkach faktów przedawnionych prawnie.
Ofiary molestowania mogą przedstawiać swoje skargi i prośby o zadośćuczynienie, także finansowe, zarówno we wspomnianych punktach kontaktowych, jak i w ośrodku arbitrażowym. Przypadki nieprzedawnione prawnie są przekazywane do rozpatrzenia wymiarowi sprawiedliwości.
Zapowiadana w broszurze międzydiecezjalna komisja ds. ochrony dzieci i młodzieży ma m.in. pomagać w ujawnianiu „struktur i typów działalności, które mogą prowadzić doi nadużyć seksualnych w Kościele”.
Komisją kieruje prof. Manu Keirse, emerytowany wykładowca Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Leuwen. W jej skład wchodzi m.in. dwóch biskupów, sekretarz konferencji episkopatu, dwóch przedstawicieli wyższych przełożonych zakonnych, dwie przedstawicielki szkolnictwa katolickiego, dwie przedstawicielki punktów kontaktowych, dwóch ekspertów-psychologów itd. W prace Komisji zaangażowani będą także przedstawiciele ofiar.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.