Kościół powołał komisję ds. ochrony dzieci

Międzydiecezjalna komisja ds. ochrony dzieci i młodzieży to kolejny etap działań podjętych przez Kościół katolicki w Belgii w związku z przypadkami nadużyć seksualnych osób duchownych.

W styczniu br. belgijscy biskupi i wyżsi przełożeni zakonni opublikowali broszurę „Ukryte cierpienie: w kierunku globalnego podejścia do nadużyć seksualnych w Kościele”, która zapowiadała kroki jakie należy podjąć w celu uznania faktów i zadośćuczynienia ofiarom.

Od tego czasu powstało dziesięć punktów kontaktowych dla ofiar, wprowadzono też w życie - zalecaną przez komisję parlamentarną - procedurę arbitrażową w przypadkach faktów przedawnionych prawnie.

Ofiary molestowania mogą przedstawiać swoje skargi i prośby o zadośćuczynienie, także finansowe, zarówno we wspomnianych punktach kontaktowych, jak i w ośrodku arbitrażowym. Przypadki nieprzedawnione prawnie są przekazywane do rozpatrzenia wymiarowi sprawiedliwości.

Zapowiadana w broszurze międzydiecezjalna komisja ds. ochrony dzieci i młodzieży ma  m.in. pomagać w ujawnianiu „struktur i typów działalności, które mogą prowadzić doi nadużyć seksualnych w Kościele”.

Komisją kieruje prof. Manu Keirse, emerytowany wykładowca Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Leuwen. W jej skład wchodzi m.in. dwóch biskupów, sekretarz konferencji episkopatu, dwóch przedstawicieli wyższych przełożonych zakonnych, dwie przedstawicielki szkolnictwa katolickiego, dwie przedstawicielki punktów kontaktowych, dwóch ekspertów-psychologów itd. W prace Komisji zaangażowani będą także przedstawiciele ofiar.

«« | « | 1 | » | »»
 • uważny
  01.07.2012 17:27
  Byłoby dobrze aby taka komisja, NIEZALEŻNA OD EPISKOPATU POLSKIEGO, powstała, złożona z ludzi z autorytetem, którym zależy na dobru ofiar nadużyć seksulanych księży.
  Obecne działania KEP niczego nie rozwiązują.
 • Benek
  01.07.2012 18:09
  Przecież żadnych nadużyć seksualnych wsród osób duchownych w Belgii nie było! Artykuł powyższy jest wybitnie tendencyjny i dziwię się,że został zamieszczony na portalu katolickim.
 • byłoby dobrze
  01.07.2012 20:49
  Byłoby dobrze aby taka komisja, NIEZALEŻNA OD EPISKOPATU POLSKIEGO, powstała, złożona z ludzi z autorytetem, którym zależy na dobru ofiar nadużyć seksulanych księży.
  Obecne działania KEP niczego nie rozwiązują.
 • Stan
  02.07.2012 06:58
  popieram postanie podobnej komisji w Polsce, a ten komentarz, o tendencyjności art., jest sam tendencyjny. ciekawe kto go pisał?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8