Św. Jerzy dla filmu "Junkhearts"

Dramat "Junkhearts" brytyjskiej reżyserki Tinge Krishnan zdobył złotą statuetkę św. Jerzego za najlepszy film na zakończonym w sobotę 34. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie.

Głównym bohaterem "Junkhearts" jest weteran wojenny, którego prześladuje przeszłość. Eddie Marsan, który wcielił się w tę postać, otrzymał srebrną statuetkę św. Jerzego za najlepszą rolę męską.

Nagroda dla najlepszego reżysera przypadła Andriejowi Proszkinowi z Rosji za obraz "Orda". Odtwórczyni głównej roli tym filmie, Roza Chajrullina, została uznana za najlepszą aktorkę.

Festiwal w Moskwie jest jednym z najbardziej prestiżowych - obok Cannes, Wenecji i Berlina - przeglądów kina światowego. W tym roku do konkursu głównego zakwalifikowano 17 dzieł z kilkunastu krajów, w tym jedno z Polski - "80 milionów" Waldemara Krzystka.

Podczas festiwalu odbyły się liczne retrospektywy i pokazy specjalne. W programie Dookoła Świata zaprezentowano film Anki i Wilhelma Sasnalów "Z daleka widok jest przyjemny", a w dokumentalnym cyklu Wolna Myśl - "Argentyńską lekcję" w reżyserii Wojciecha Staronia.

Na zakończenie przeglądu wyświetlono "Les biens-amis" francuskiego reżysera Christophe'a Honore z Catherine Deneuve i Chiarą Mastroianni. Deneuve, która uświetniła pokaz swoją obecnością, otrzymała jedno z wyróżnień specjalnych festiwalu - Nagrodę im. Konstantina Stanisławskiego "za wspięcie się na wyżyny sztuki aktorskiej i wierność zasadom wielkiego rosyjskiego reżysera".

O wręczenie wyróżnienia francuskiej aktorce organizatorzy poprosili ministra kultury Rosji Władimira Medinskiego. Tego jednak najwyraźniej zjadła trema; po wygłoszeniu słów zachwytu pod adresem Deneuve - określił ją mianem jednej z najlepszych aktorek wszystkich czasów i narodów - a także wysłuchaniu podziękowań zszedł w jej towarzystwie ze sceny, nadal dzierżąc w ręku nagrodę.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9