Nowy ordynariusz

Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Marian Rojek został mianowany nowym ordynariuszem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Bp Rojek zastąpi abp. Wacława Depo.

Bp Marian Rojek urodził się 9 kwietnia 1955 r. w Rzeszowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej i zdaniu matury w tamtejszym I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Konarskiego w 1974 r., wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Na dwa lata musiał przerwać swoją edukację, gdyż został, podobnie jak szesnastu jego kolegów, powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej, którą odbył w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach. – To była pewna próba powołania oraz wierności Chrystusowi, modlitwie i Kościołowi – wspomina tamten okres bp Rojek w rozmowie z KAI.

Po powrocie do seminarium od razu rozpoczął drugi rok studiów, z warunkiem nadrobienia zaległego materiału. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 r. z rąk biskupa Ignacego Tokarczuka. Po rocznej pracy wikariusza w Brzozowie został skierowany do Rzymu na studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej. Odbywał je na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uzyskując w 1987 r. stopień doktora teologii rozprawą na temat wzajemnej relacji Kościoła i Eucharystii. Wskazywał, że Kościół sprawuje Eucharystię i żyje nią, a jednocześnie Eucharystia buduje Kościół i sprawia, że jest on żywy. Po powrocie do diecezji podjął obowiązki wykładowcy i wychowawcy w Seminarium Duchownym w Przemyślu oraz w Sandomierzu. W 2001 r. został rektorem przemyskiego WSD.

21 grudnia 2005 r. na mocy decyzji papieża Benedykta XV powołany został do posługi jako biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej obrządku łacińskiego. Jego stolicą tytularną zostało Tisedi, a zawołaniem biskupim słowa: Eucharistia Panis Vitae [Eucharystia Chlebem Życia].

Sakrę biskupią otrzymał 2 lutego 2006 r. Jego konsekratorem był metropolita przemyski abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaś współkonsekratorami: ordynariusz rzeszowski bp Kazimierz Górny i kolega rocznikowy bp Jan Ozga z Kamerunu.

W czasie konsekracji abp Michalik wskazywał, że potrzeba dziś biskupa, który ma odwagę bronić praw Bożych nawet wtedy, gdy wszystkim się wydaje, że one przestały już obowiązywać. – Te słowa są dzisiaj wciąż aktualne i wydaje się, że obecny czas jeszcze bardziej uwypukla konieczność życia Bożymi przykazaniami i troski o człowieka, bo w zatroskaniu o jego dobro duchowe, o jego postawę moralną i życie Bożym prawem, dokonuje się pełny rozwój człowieka, zgodnie z Bożym zamiarem – przyznaje bp Rojek.

W Konferencji Episkopatu Polski bp Marian Rojek pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Kontaktów z Przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie oraz przewodniczącego Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego. Jest także członkiem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BISKUPI, DIECEZJA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9