Lefebryści jednak odrzucą Preambułę Doktrynalną?

Poprawiony tekst Preambuły Doktrynalnej, wręczony w Kongregacji Nauki Wiary przełożonemu Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X bp. Bernardowi Fellayowi, jest "nie do przyjęcia" - ujawnił 25 czerwca w poufnym okólniku do przełożonych wspólnot lefebrystów sekretarz generalny Bractwa, ks. Christian Thouvenot.

Sprawę ostatecznie rozstrzygnie kapituła Bractwa, która ma odbyć się w lipcu br. Z jej obrad został wykluczony bp Richard Williamson. Ks. Thouvenot przypomina, że bp Fellay odpowiedział na list kard. Williama Levady z 16 marca br., w którym prefekt Kongregacji Nauki Wiary „starał się narzucić Preambułę Doktrynalną, przedstawioną 14 września 2011 roku”. Odpowiedź ta, datowana 15 kwietnia br., miała na celu „wyjście z impasu stworzonego przez tę Preambułę”. Według „różnych zgodnych źródeł”, tekst ten „wydawał się zadowalać Ojca Świętego”.

Jednak 13 czerwca kard. Levada wręczył bp. Fellayowi „jego tekst z kwietnia, ale poprawiony w taki sposób, że podejmuje on w zasadzie propozycje z września 2011 roku”. Przełożony Bractwa „natychmiast powiadomił go, że nie może podpisać tego nowego dokumentu”, który jest „w sposób oczywisty nie do przyjęcia”. - Najbliższa kapituła pozwoli na wypracowanie stanowiska nt. całości sprawy - zapowiada ks. Thouvenot.

Informuje również członków kapituły, że przełożony Bractwa pozbawił udziału w niej bp. Richarda Williamsona, „za jego wypowiedzi wzywające do buntu” i za stale okazywane nieposłuszeństwo. Zabronił mu również uczestnictwa w święceniach kapłańskich dominikanów z Avrillé i kapucynów z Morgon, jakie mają odbyć się w siedzibie lefebrystów w szwajcarskim Ecône. Początkowo planowane one były na 29 czerwca, jednak zostały przełożone, gdyż bp Fellay chce najpierw przekonać się „o lojalności wspólnot, zanim nałoży ręce na ich kandydatów”.

O problemach tych mówił również ks. Alain-Marc Nély, drugi asystent generalny Bractwa na spotkaniu z kapłanami z dystryktu francuskiego, jakie odbyło się 21 czerwca. Przyznał on, że ostatnie poprawki do Preambuły Doktrynalnej nie zadowalają Bractwa, gdy chodzi o istotne punkty nauczania Soboru Watykańskiego II i posoborowy Mszał. Zapowiedział, że przełożony Bractwa przedstawi jego odpowiedź po kapitule. Sam bp Fellay wydaje się przekonany do wejścia w pełną komunię ze Stolicą Apostolską, na czym zależy także Benedyktowi XVI. Dlatego ks. Nelly podkreślił ostatnie słowa z komunikatu Bractwa po czerwcowym spotkaniu w Kongregacji Nauki Wiary, mówiące o nadziei na kontynuację dialogu, aby znaleźć „wyjście dla dobra Kościoła i dusz”.

Przypomnijmy, że przyjęcie przedstawionej przez Stolicę Apostolską Preambuły Doktrynalnej przez Bractwo św. Piusa X jest warunkiem włączenia go w struktury Kościoła katolickiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9