Sympozjum mariologiczne rozpoczęło jubileusz rocznicy potwierdzenia cudowności miejsca sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej
Sympozjum historyczno-mariologiczne rozpoczęło dzisiaj główne obchody jubileuszu 500. rocznicy potwierdzenia cudowności miejsca sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej na Świętej Górze koło Gostynia Wlkp. Oprócz polskich naukowców, w sympozjum bierze także udział o. Feliks Zelden z Wiednia, delegat Stolicy Apostolskiej, a zarazem wizytator apostolski Polskiej Federacji Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri.
Jak przypomniał rozpoczynając sympozjum na Świętej Górze ks. Marek Dudek COr, superior świętogórskiej Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri, „500 lat temu, w 1512 r., bp Jan Lubrański uznał nadprzyrodzoność wydarzeń, które miały miejsce na Świętej Górze i pozwolił na budowę tu kaplicy”.
„Jutro papież Benedykt XVI przekaże naszemu sanktuarium Złotą Różę za pośrednictwem następcy bp. Lubrańskiego, metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego” – zauważył ks. Dudek COr wyjaśniając, że „te wydarzenia stanowią kontekst i inspirację do refleksji naukowej w aspekcie historycznymi i teologicznym nad fenomenem tego niewątpliwie Bożego dzieła, jakim jest sanktuarium świętogórskie”.
Jednocześnie superior podkreślił, że jubileusz stanowi okazję do tego, by „zatrzymać się na chwilę, spojrzeć wstecz, na historię i dziedzictwo, które zostało nam dane”.
„Jubileusz Świętej Góry jest dla nas wszystkich wielką radością. Do uczestnictwa w nim zaprosiliśmy także ludzi nauki, aby poprzez swoją wiedzę ukazali nam jeszcze więcej powodów do radości” wynikającej z lepszego poznania sanktuarium, gdzie „Matka Boża od wieków króluje przez swoje wstawiennictwo”.
Organizatorem sympozjum historyczno-mariologicznego jest Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri na Święte Górze oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a honorowym patronatem objął je abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
Dzisiejsze sympozjum poświęcone jest m.in. historii kultu maryjnego na Świętej Górze oraz jego znaczeniu i oddziaływaniu w przeszłości, jak i obecnie. Przybliżone zostaną również materialne świadectwa kultu maryjnego, jakimi jest chociażby tutejszy zespół klasztorny nazywany perłą baroku.
Chrześcijański kult na Świętej Górze zawdzięcza swoje początki prawdopodobnie benedyktynom, którzy w 1075 r. osiedli w pobliskim Lubiniu. Pierwsze udokumentowane wzmianki o cudownym obrazie Matki Bożej znajdującym się wówczas w małej, drewnianej kapliczce, pochodzą z 1468 r. W 1512 r. wzniesiono tu większy kościołek, natomiast budowę obecnego sanktuarium zapoczątkował w 1675 r. Adam Florian Konarzewski. Jako opiekunów tego miejsca sprowadził pod Gostyń księży filipinów, którzy w 1668 r. założyli tu pierwszą w Polsce Kongregację Oratorium św. Filipa Neri.
W końcu XVII w. wzniesiono w tym miejscu barokowy kościół powstały według projektu Baltazara Longheny na wzór wzniesionej przez niego weneckiej świątyni Santa Maria della Salute. Przeniesiono też do niego, czczony w tym miejscu już wcześniej, cudowny obraz Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. Od 1957 r. na Świętej Górze działa dom rekolekcyjny, a w 2008 r. tutejszy zespół klasztorny otrzymał tytuł Pomnika Historii Prezydenta RP.
W tym roku mija 500 lat od oficjalnego potwierdzenia przez władze kościelne cudowności tego miejsca i autentyczności nadzwyczajnych wydarzeń, jakie się tam dokonywały. W 1512 r. biskup poznański Jan Lubrański wydał bowiem dekret, który stanowił pierwszą legalizację kultu maryjnego na Świętej Górze uznanego tym samym za właściwy w świetle przepisów liturgicznych i prawa kanonicznego.
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.