Sprawowanie Mszy św. jest źródłem i szczytem całego kultu Kościoła.
„Msza św. jako czynność Chrystusa i Ludu Bożego prowadzonego przez biskupów i kapłanów, jest najważniejszym wydarzeniem w życiu parafii. W niej bowiem stale uobecnia się i utrwala ofiara Krzyża, raz dokonana przez zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa, a Lud Boży, ofiarujący przez posługę kapłanów, uczestniczy dobrach tej Ofiary, zwłaszcza gdy przyjmuje Ciało i Krew Pańską, jednocząc się w ten sposób z umęczonym i uwielbionym dziś Panem. Sprawowanie Mszy św. jest źródłem i szczytem całego kultu Kościoła. (…) Podobnie jak Kościół żyje i wzrasta przez Eucharystię, tak też każdy katolik karmi się nią i rozwija życie boże, które otrzymał przez sakrament chrztu św.”
„Kościół zna wartość i podstawowe znaczenie Mszy św. dla swojego życia i rozwoju, dlatego zgodnie z tradycją apostolską wybrał niedzielę jako dzień, w którym wspólnie obchodzi zbawcze dzieło swego Boskiego Oblubieńca w myśl Jego polecenia: <<To czyńcie na moją pamiątkę>> Łk 22,19. W tym dniu, najstarszym i pierwszym dniu świątecznym, w którym uczniowie Chrystusa cieszyli się Jego zmartwychwstaniem, wszyscy powinni schodzić się razem dla słuchania Słowa Bożego i uczestniczenia w Eucharystii. (…)”
„Cenną tradycją diecezji jest powszechna wśród wiernych świadomość wartości Mszy św., a także związanie jej z obyczajem. Wspólne uczestnictwo we Mszy św. stanowi bardzo często istotny składnik ważniejszych uroczystości rodzinnych i społecznych. Wspólny śpiew, recytacja i udział w procesji ofiarniczej przyczyniają się do wzmocnienia więzi jednoczącej obecnych. (…) Trzeba zwracać szczególną uwagę na następujące elementy wewnętrznego uczestnictwa w Eucharystii:
Cytaty pochodzą z książki /"Wiara, modlitwa i życie w kościele katowickim"/
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.