Najświętsza Eucharystia

Sprawowanie Mszy św. jest źródłem i szczytem całego kultu Kościoła.

Msza św. jako czynność Chrystusa i Ludu Bożego prowadzonego przez biskupów i kapłanów, jest najważniejszym wydarzeniem w życiu parafii. W niej bowiem stale uobecnia się i utrwala ofiara Krzyża, raz dokonana przez zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa, a Lud Boży, ofiarujący przez posługę kapłanów, uczestniczy  dobrach tej Ofiary, zwłaszcza gdy przyjmuje Ciało i Krew Pańską, jednocząc się w ten sposób z umęczonym i uwielbionym dziś Panem. Sprawowanie Mszy św. jest źródłem i szczytem całego kultu Kościoła. (…) Podobnie jak Kościół żyje i wzrasta przez Eucharystię, tak też każdy katolik karmi się nią i rozwija życie boże, które otrzymał przez sakrament chrztu św.”

„Kościół zna wartość i podstawowe znaczenie Mszy św. dla swojego życia i rozwoju, dlatego zgodnie z tradycją apostolską wybrał niedzielę jako dzień, w którym wspólnie obchodzi zbawcze dzieło swego Boskiego Oblubieńca w myśl Jego polecenia: <<To czyńcie na moją pamiątkę>> Łk 22,19. W tym dniu, najstarszym i pierwszym dniu świątecznym, w którym uczniowie Chrystusa cieszyli się Jego zmartwychwstaniem, wszyscy powinni schodzić się razem dla słuchania Słowa Bożego i uczestniczenia w Eucharystii. (…)”

„Cenną tradycją diecezji jest powszechna wśród wiernych świadomość wartości Mszy św., a także związanie jej z obyczajem. Wspólne uczestnictwo we Mszy św. stanowi bardzo często istotny składnik ważniejszych uroczystości rodzinnych i społecznych. Wspólny śpiew, recytacja i udział w procesji ofiarniczej przyczyniają się do wzmocnienia więzi jednoczącej obecnych. (…) Trzeba zwracać szczególną uwagę na następujące elementy wewnętrznego uczestnictwa w Eucharystii:

  • Przyjmowanie słowa Bożego z wiarą i miłością
  • Postawa miłości bliźniego, wyrażona darami chleba i wina i ofiarą pieniężną
  • Prośba o wymianę darów, ofiar i trudów życia na łaski i błogosławieństwa
  • Dziękczynienie składane za Jezusa Chrystusa i za dokonane przez Niego dzieło zbawienia
  • Wspólne ofiarowanie Bogu Ojcu Chrystusa i samego siebie
  • Przyjęcie Ciała Pańskiego ze świadomością, że dar ten jednoczy nas z Chrystusem i braćmi i uzdalnia do praktykowania miłości”

Cytaty pochodzą z książki /"Wiara, modlitwa i życie w kościele katowickim"/

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9