Prapremiera "Popiełuszki" w Teatrze Polskim

Prapremierę spektaklu pt. "Popiełuszko" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk zaprezentował w sobotę Teatr Polski w Bydgoszczy. Sztuka, w reżyserii Pawła Łysaka, jest elementem cyklu "Oburzeni" realizowanego przez bydgoską scenę.

Reklama

"Autorka sztuki, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, przedstawia swoją wizję tego, jaką prawdę głosił ksiądz Popiełuszko. Przygląda się także za co jest obecnie prześladowany i jaki cud może sprawić, aby w Polsce zło dobrem zwyciężać" - podkreślił Paweł Łysak, reżyser i zarazem dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko w szczególny sposób związany był z Bydgoszczą: to tu 19 października 1984 roku odprawił ostatnią w swym życiu mszę świętą w kościele Polskich Braci Męczenników. Gdy jechał do domu, w pobliżu wioski Górsk zatrzymali go funkcjonariusze SB, brutalnie pobili, związali i zamordowali.

Spektakl "Popiełuszko" skupia się na ostatnich momentach życia księdza Jerzego, a jego tragiczny los stał się pretekstem do pokazania kondycji moralnej dzisiejszego człowieka. Autorka dramatu stara się pokazać, że życie i śmierć charyzmatycznego duchownego jest ważną sprawą nie tylko dla katolików, ale dla szerszego grona ludzi, dla których wolność, demokracja i szacunek dla drugiego człowieka to wartości bezwzględne.

"Chcemy pokazać, że Popiełuszko jest bohaterem uniwersalnym. W tytułowej roli występuje Mateusz Łasowski" - dodał Łysak.

"Popiełuszko" to trzeci, z czterech spektakli, wchodzących w skład cyklu inscenizacji "Oburzeni" bydgoskiej sceny. Czwartą, niezrealizowaną jeszcze propozycją, będzie spektakl "Źle ma się kraj" w reż. Weroniki Szczawińskiej, którego premiera jest zaplanowana na 22 czerwca.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk to dramatopisarka i scenarzystka, absolwentka Studium Scenariuszowego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, autorka wielu sztuk teatralnych, a także scenariusza pełnometrażowego filmu animowanego "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń". Spektakle na podstawie jej tekstów reżyserowali m.in. Jan Klata i Michał Zadara.

Słuchowisko, które powstało na podstawie jej tekstu "Walizki" otrzymało Grand Prix na Festiwalu PRiTV "Dwa Teatry - Sopot 2009". Sztuka "Burmistrz" znalazła się w finale Konkursu Dramaturgicznego R@port w Gdyni (2010) oraz w finale międzynarodowego konkursu Stueckemarkt w Berlinie (2011). Autorka współpracuje jako dramaturg z reżyserem.

W niedzielę bydgoski teatr zaprasza, z okazji premiery, na projekcję dokumentów "III...Pamiętaj, abyś dzień święty świecił" z cyklu Macieja Cuske "Dekalog...Po dekalogu" oraz "Lourdes" J.Hausner opowiadający o niepełnosprawnej kobiecie, która wyrusza do tytułowego miejsca po uzdrowienie. Tego samego dnia wieczorem zaplanowano dyskusję "Czy można być porządnym człowiekiem poza Kościołem". W debacie udział wezmą m.in. ks. Adam Boniecki ("Tygodnik Powszechny") i Adam Ostolski ("Krytyka Polityczna").

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7