"Prawosławni powinni ewangelizować!"

Prawosławni powinni ewangelizować. Rosyjski stereotyp katolika-Polaka jest już nieaktualny. Takie stwierdzenia padły w moskiewskiej siedzibie Instytutu Europy przy Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN).

Odbyła się tam konferencja zatytułowana „Czynnik religijno-polityczny życia we współczesnej Rosji: społeczny odbiór wiary i religii”. W konferencji wzięli udział historycy, prawnicy, religioznawcy i przedstawiciele wspólnot wyznaniowych, w tym Kościoła rzymskokatolickiego. Organizatorem forum był Ośrodek Badań Religii i Społeczeństwa RAN.

Uczestnicy konferencji podkreślili wzrost aktywności społecznej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, ale również innych organizacji religijnych, chociaż nie zabrakło głosów polemicznych w tej sprawie. Zastępca szefa Działu Kontaktów z Organizacjami Religijnymi władz stołecznych, Anton Ignatienko, na podstawie danych policyjnych, stwierdzających sukcesywny wzrost liczby prawosławnych moskwian na liturgiach paschalnych w kolejnych latach, stwierdził, że widoczna jest tendencja wzrostu znaczenia religii w społeczeństwie.

Polemizował z nim sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Rosji ks. Igor Kowalewski. Liczby udziału wiernych w liturgiach paschalnych, podane przez Ignatienkę, są skrajnie niskie i znacznie mniejsze, niż w najbardziej liberalnych krajach Europy. Zdaniem ks. Kowalewskiego, wziąwszy pod uwagę procent deklarowanej religijności, a zwłaszcza deklarowanej przynależności do prawosławia i praktyki religijnej, stawia przed największą wspólnotą religijną w Rosji problem konieczności ewangelizowania.

Powołując się na badania socjologiczne ks. Kowalewski zakwestionował stereotyp związku wyznania z narodowością. Jedną z najliczniejszych i najsilniejszych grup katolików Moskwy nie są Polacy, a Wietnamczycy, zaś wzrost liczebności wspólnoty jest odwrotnie proporcjonalny do statusu społecznego jej członków.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9