925 mln ludzi cierpi na świecie z głodu i co 12 sekund umiera z tej przyczyny dziecko. O dramacie, któremu jesteśmy w stanie zapobiec, przypomina Caritas Internationalis w związku z trwającym w Wiedniu kongresem „Przyszłość bez głodu”.
Uczestniczą w nim przedstawiciele Caritas z różnych zakątków świata oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO.
Głód nie jest zjawiskiem naturalnym, ale ma swoje społeczne, polityczne i gospodarcze przyczyny – przypomina Caritas Internationalis wskazując, iż tragedia jest tym straszniejsza, że można jej skutecznie zapobiec. Celem wiedeńskiego spotkania jest właśnie zjednoczenie wysiłków na rzecz walki z głodem na świecie.
Wśród przyczyn generujących głód obok takich zjawisk jak susza czy konflikty zbrojne wymienia się też nieskuteczność polityki rozwojowej i spekulacje na cenach żywności.
***
O narodowy pakt na rzecz dzieci apeluje także Kościół w Meksyku. Zdaniem stołecznej archidiecezji, która przeprowadziła w całym kraju badania dotyczące sytuacji najmłodszych, konieczny jest narodowy program walki z nędzą. Okazało się, że co czwarte meksykańskie dziecko cierpi z powodu głodu i pragnienia. Część z nich umiera z braku żywności lub ponosi wskutek niedożywienia trwały ubytek na zdrowiu.
Kościół alarmuje, że choć gospodarczo Meksyk się rozwija, to jednak pozostają duże nierówności w dostępie do tych zdobyczy. Konieczna jest nowa mobilizacja, także po stronie Caritas. Meksykański raport nt. sytuacji dzieci zaznacza bowiem, że w niektórych rejonach istnieją wspólnoty, które w 90 proc. dotknięte są nędzą. By sprostać takim wyzwaniom, konieczne jest porozumienie z instytucjami rządowymi.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.