O przyszłości bez głodu

925 mln ludzi cierpi na świecie z głodu i co 12 sekund umiera z tej przyczyny dziecko. O dramacie, któremu jesteśmy w stanie zapobiec, przypomina Caritas Internationalis w związku z trwającym w Wiedniu kongresem „Przyszłość bez głodu”.

Uczestniczą w nim przedstawiciele Caritas z różnych zakątków świata oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO.

Głód nie jest zjawiskiem naturalnym, ale ma swoje społeczne, polityczne i gospodarcze przyczyny – przypomina Caritas Internationalis wskazując, iż tragedia jest tym straszniejsza, że można jej skutecznie zapobiec. Celem wiedeńskiego spotkania jest właśnie zjednoczenie wysiłków na rzecz walki z głodem na świecie.

Wśród przyczyn generujących głód obok takich zjawisk jak susza czy konflikty zbrojne wymienia się też nieskuteczność polityki rozwojowej i spekulacje na cenach żywności.

***

O narodowy pakt na rzecz dzieci apeluje także Kościół w Meksyku. Zdaniem stołecznej archidiecezji, która przeprowadziła w całym kraju badania dotyczące sytuacji najmłodszych, konieczny jest narodowy program walki z nędzą. Okazało się, że co czwarte meksykańskie dziecko cierpi z powodu głodu i pragnienia. Część z nich umiera z braku żywności lub ponosi wskutek niedożywienia trwały ubytek na zdrowiu.

Kościół alarmuje, że choć gospodarczo Meksyk się rozwija, to jednak pozostają duże nierówności w dostępie do tych zdobyczy. Konieczna jest nowa mobilizacja, także po stronie Caritas. Meksykański raport nt. sytuacji dzieci zaznacza bowiem, że w niektórych rejonach istnieją wspólnoty, które w 90 proc. dotknięte są nędzą. By sprostać takim wyzwaniom, konieczne jest porozumienie z instytucjami rządowymi.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8