Matki, ojcowie i dzieci, babcie, dziadkowie z całego świata spotykają się z Namiestnikiem Chrystusa po raz siódmy. Do Mediolanu na Światowe Spotkanie Rodzin z papieżem przyjedzie prawie dwa miliony ludzi.
W spotkaniu z rodzinami w mieście mody i św. Ambrożego będzie uczestniczył Benedykt XVI. To jego drugie spotkanie rodzin po Walencji. Papież po raz pierwszy weźmie też udział w wydarzeniu kulturalnym, w koncercie w słynnej operze La Scala. W programie pobytu papieża w Mediolanie znalazły się takie punkty jak: świadectwa rodzin, Msza św. na mediolańskim stadionie San Siro oraz nieszpory w katedrze. Zaplanowano także wspólną kolację z ubogimi rodzinami w stołówce Uniwersytetu Katolickiego w Mediolanie. O menu zadba wspólnota Komunii i Wyzwolenia. W kilkuset parafiach Mediolanu oraz w miastach położonych w promieniu 25 km, każdego dnia odbywają się modlitwy, rozważania, dialog, wymiana doświadczeń. Koncentrują się wokół Listu do rodzin, który Benedykt XVI napisał na tegoroczne spotkanie. „W naszych czasach planowanie i organizacja pracy pod kątem konkurencji rynkowej i największego zysku oraz traktowanie święta jako okazji do ucieczki od obowiązków i konsumpcji przyczyniają się do rozbicia rodziny i wspólnoty oraz do upowszechniania indywidualistycznego stylu życia. Potrzebna jest zatem refleksja i działanie ukierunkowane na pogodzenie wymogów i czasu pracy z potrzebami rodziny oraz na przywrócenie prawdziwego znaczenia święta, zwłaszcza niedzieli, cotygodniowej Paschy, dnia Pańskiego i dnia człowieka, dnia rodziny, wspólnoty i solidarności”.
Spotkanie rodzin z całego świata organizuje Papieska Rada ds. Rodziny. Trwa od 30 maja do 3 czerwca. Jego tematem jest „Rodzina, praca i świętowanie”. W organizację spotkania włączyło się 5 tys. wolontariuszy. Akredytowało się ponad tysiąc dziennikarzy. Światowemu Spotkaniu Rodzin towarzyszą tym razem też Międzynarodowe Targi Rodziny, na których będzie ponad stu wystawców. Jak co roku na kongresie teologiczno-duszpasterskim prawie 7 tys. duszpasterzy, teologów duchownych i świeckich będzie mówić o zagrożeniach i roli rodziny. Kongres poprowadzi m.in. kard Gianfranco Ravasi. Do udziału w specjalnym programie „Ogród” zgłosiło się około tysiąc dzieci.
Kard. Scola: – Tego chciał zawsze Jan Paweł II, debaty i spotkania, modlitwy i radości, wspólnej. By pokazać, że rodzina to nacenniejszy skarb, że tu zaczyna się i rozwija życie. Że w rodzinie rozwija się człowiek, że tu jest źródło inspiracji i radości. Światowe Spotkania Rodzin okazały się najważniejszą inicjatywą duszpasterską błogosławionego papieża.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.