Polityka imigracyjna Unii Europejskiej i jej krajów członkowskich winna respektować prawa człowieka. Apel ten Caritas Europy skierowała dziś do Cecilii Malmström, komisarz do spraw wewnętrznych w Komisji Europejskiej.
Sformułowali go uczestnicy dorocznej konferencji o problemach migracji w basenie śródziemnomorskim. Odbyła się ona od 16 do 18 maja w Cagliari na Sardynii z udziałem ok. 200 przedstawicieli Caritas krajów europejskich, północnoafrykańskich i bliskowschodnich leżących nad Morzem Śródziemnym.
Katolickie organizacje charytatywne wyrażają zaniepokojenie częstym dziś w Europie traktowaniem migrantów i uchodźców jako przestępców, aresztowaniem ich czy zmuszaniem do powrotu. Caritas broni prawa każdego do szukania lepszych, pokojowych warunków życia poza ojczyzną. Przypomina, że ustawodawstwo czy to międzynarodowe, czy europejskie uznaje prawo do opuszczenia kraju, jak i powrotu do ojczyzny, oraz prawo azylu. Przyjmuje też zasadę, że tych, którym odmówiono przyznania statusu uchodźcy, nie wolno deportować do kraju, gdzie groziłoby im prześladowanie. Caritas Europy i krajów basenu Morza Śródziemnego wzywa zatem Unię Europejską do poszanowania praw i godności migrantów oraz zapewnienia im warunków legalnej migracji. Potępia przetrzymywanie ludzi przybywających z zagranicy i proszących o azyl. Aresztowanie winno się stosować tylko w wyjątkowych, ostatecznych przypadkach. Caritas zachęca też kraje Unii, by zapewniły uchodźcom osiedlenie z poparciem specjalnego programu unijnego.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
Niech Rok Jubileuszowy będzie czasem łaski, nadziei i przebaczenia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.