- Atak na Kościół dzisiaj jest tak silny, że ludzie potrzebują bardzo widocznego znaku, umocnienia, żeby jako Żywy Kościół na nowo nabrali siły do głoszenia Słowa Bożego – przekonuje ks. Zbigniew Woźniak.
Kościół dla każdego
Dzięki różnorodności charyzmatów każdy znajdzie drogę dla siebie już od najmłodszych lat. Eucharystyczny Ruch Młodych pozwala odnaleźć swoje miejsce w Kościele pierwszokomunijnym dzieciom, dla których formacja trwa nawet do czasów studenckich. – Mamy ponad 400 młodych członków, których działanie we wspólnocie przygotowuje i nakierunkowuje na Eucharystię, na spotkanie z Jezusem i na adorowanie Najświętszego Sakramentu – wyjaśnia ks. Marcin Piotrowski, diecezjalny duszpasterz ERM. W tym roku odbyło się I Diecezjalne Spotkanie Eucharystycznego Ruchu Młodych, w czasie którego bp Edward Dajczak do wspólnoty przyjął ponad 100 nowych członków. Podobnie jak ERM Ruch Światło–Życie jest konkretną propozycją formacyjną zrzeszania młodych od najmłodszych lat. – Są to grupy przyparafialne nastawione na ożywianie swojej parafi i – wyjaśnia ks. Woźniak. Duszpasterz dodaje, że w ciągu ostatnich 13 lat około 5 tys. osób przynajmniej raz uczestniczyło w rekolekcjach.
Ksiądz Woźniak dodaje, że najstarszą i najbardziej powszechną grupą w naszej diecezji jest Żywy Różaniec, który jest ruchem spontanicznym i, jak przyznaje, fenomenem i olbrzymim zapleczem modlitewnym dla Kościoła. – Nie jesteśmy w stanie powiedzieć ile ludzie z Żywego Różańca, modląc się, wyprosili łask dla naszej diecezji przez te 40 lat – mówi. – Trudno wyliczyć realizowane przez nas zadania, są to m.in. Dom Hospicyjno-Opiekuńczy w Darłowie, Dom Samotnej Matki w Koszalinie, Centrum Charytatywno-Opiekuńcze w Pile, bursa dla młodzieży męskiej w Szczecinku – wyjaśnia ks. Norbert Kwieciński, wicedyrektor Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Od 22 lat diecezjalna Caritas niesie pomoc duchową i materialną zarówno przez duchownych, jak i jego świeckich członków. W diecezji działa ponad 180 Parafialnych Zespołów, a także ponad 120 Szkolnych Kół Caritas. Najnowszym projektem realizowanym w ramach pomocy dzieciom z naszej diecezji jest akcja „Tornister pełen uśmiechów”.
– Idea jest taka, że do zgłoszonych parafialnych zespołów wysyłamy puste tornistry po to, żeby ludzie zorganizowali wyprawki szkolne dla potrzebujących uczniów. Plecaków jest 1360 – wyjaśnia ks. Kwieciński. – To poprzez ruchy Chrystus przejawia się w Kościele, posługa grup składa się na to, że Kościół staje się owocny dla świata, że czyni dzieła miłosierdzia – dodaje ks. Woźniak.
IX Kongres Ruchów i Stowarzyszeń odbył się 18 maja. 19 maja uczestnicy Kongresu włączą się w centralne obchody rocznicowe 40-lecia diecezji na stadionie Gwardii w Koszalinie. Swoją obecność na kongresie zapowiedziało wcześniej ponad 300 członków z grup, wspólnot, stowarzyszeń i ruchów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. – Teraz potrzebny jest nam nowy zapał, żeby zawołanie z herbu biskupa Ignacego wpisało się na nowo w to, co się już wydarzyło w naszej diecezji, żeby ogień silniej zapłonął w Kościele i w miejscach takich jak seminarium, żeby były jeszcze bardziej miejscem obecności Ducha Świętego, który będzie dotykał ludzi przez sakramenty, liturgię i Eucharystię – dodaje ks. Zbigniew.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.