Rzucić ogień… jeszcze raz

- Atak na Kościół dzisiaj jest tak silny, że ludzie potrzebują bardzo widocznego znaku, umocnienia, żeby jako Żywy Kościół na nowo nabrali siły do głoszenia Słowa Bożego – przekonuje ks. Zbigniew Woźniak.

Reklama

Historia Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich sięga 1997 roku i wiąże się z powołaniem Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich naszej diecezji. Chociaż ich członkowie spotykali się już w środowisku związanym z Ruchem Światło–Życie w Lipiu, to nadal brakowało inicjatywy pozwalającej na rozwój środowisk świeckich przy parafiach, których zwolennikiem był bp Ignacy Jeż.

Zielone światło

– Chodziło o stworzenie środowiska, które będzie integrowało liderów i członków grup i stowarzyszeń oraz żeby była to taka instytucja, która promowałaby miejsce laikatu w Kościele i pokazywała różne formy zrzeszania się – wyjaśnia ks. Zbigniew Woźniak, asystent diecezjalnej rady ruchów i stowarzyszeń kościelnych. Pierwszy Kongres odbył się w Pile, później członkowie wspólnot spotykali się co roku. Jak przyznaje ks. Zbyszek, kongres miał być zielonym światłem dla zaangażowanych w Kościele świeckich, żeby nabrali siły i odwagi w działaniach. – Coroczne spotkania były potrzebne, by ludziom dać poczucie, że ich obecność przy parafiach jest potrzebna – wyjaśnia ks. Zbigniew. Teraz impuls w postaci kongresu wystarczy raz na pięć lat. – Wydłużenie przerwy między spotkaniami jest wynikiem usamodzielnienia, umocnienia struktury i wyklarowania programu formacyjnego realizowanego przez wspólnoty w ciągu roku – dodaje ks. Woźniak.

Boży Ogień

Tegoroczny 9. kongres zbiega się z jubileuszem 40-lecia diecezji. Będzie również miał nową formę. – Nie będzie paneli dyskusyjnych i debat. Nastawiliśmy się na słuchanie konferencji zaproszonych z Brazylii gości i na wspólną modlitwę – mówi ks. Zbigniew. Zaproszeni na kongres i obchody jubileuszowe ojcowie Antonello Cadeddu i Enrique Porcu uważani są za współczesnych apostołów i należą do jednych z bardziej znanych ewangelizatorów na świecie. – Wierni zgromadzeni w ruchach i stowarzyszeniach potrzebują bardzo widocznego znaku, dlatego mamy nadzieję, że charyzmatyczność ewangelizatorów będzie rodzajem Iskry Bożej – mówi ks. Zbigniew. Spotkanie ojców z liderami wspólnot ma dodać entuzjazmu, pokazać, jak dzisiaj głosić Ewangelię i jak nią żyć we współczesnym świecie. Ponieważ, jak obawia się ks. Woźniak, może dojść  do sytuacji, w której członkowie poszczególnych grup stracą zapał do dalszej pracy. IX Kongres Ruchów i Stowarzyszeń, podobnie jak obchody 40-lecia, odbywać się będzie pod hasłem „Przyszedłem rzucić ogień”. Są to słowa z Ewangelii św. Łukasza, nawiązujące do zawołania  z herbu biskupa Ignacego Jeża. – Hasło ma przypominać o tym, że Jezus przyszedł rzucić ogień i pragnie, żeby on zapłonął po raz kolejny – mówi ks. Zbyszek.

Puls Kościoła

Nie sposób wymienić wszystkich grup i stowarzyszeń działających na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. – Są grupy skupiające się wokół danego zagadnienia tak, jak Kręgi Biblijne wokół Pisma Świętego. Mamy grupy modlitewne gromadzące się wokół pewnej duchowości tak, jak Grupy Modlitewne Ojca Pio czy Miłosierdzia Bożego, grupy wtajemniczające w życie wiary, m.in. Odnowę w Duchu Św. oraz Ruch Światło–Życie. Odnową wiary i wdrożeniem w Kościół zajmują się ruchy katechumenalne, Eucharystyczny Ruch Młodych skupia się na Eucharystii podobnie jak Wspólnota Emmanuel – wymienia ks. Woźniak. Zaznacza jednocześnie, że w naszej diecezji dominują ruchy modlitewne i formacyjne, a w sprawy społeczne angażują się stowarzyszenia takie jak „Civitas Christiana”.

– Naszym celem jest budowanie formacji katolicko-społecznej – mówi Ryszard Pilich, przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego. W naszej diecezji CC działa od prawie dwudziestu lat. – W Koszalinie organizujemy „Dni Społeczne” propagujące Katolickie Nauki Społeczne. Mamy także Nagrodę im. ks. kard. n. Ignacego Jeża, Konkurs Wiedzy Biblijnej, Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Domino” i Nagrodę im prof. Ireny Żejmo za propagowanie muzyki sakralnej. Oddział w Słupsku to działająca od lat Poradnia Rodzinna. W Szczecinku i Miastku są Dni Kultury Chrześcijańskiej, a Piła ma Nagrodę im. ks. dr. Bolesława Domańskiego – wylicza pan Ryszard. „Civitas Christiana” organizowało na terenie całej diecezji dziesiątki konferencji, setki odczytów oraz prelekcji na temat nauczania Kościoła i i historii regionu.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama