V Metropolitalne Święto Rodziny zainaugurowano w niedzielę w Katowicach. Spotkania i imprezy będą odbywały się do 2 czerwca. Organizuje je 20 największych miast województwa śląskiego.
Święto rozpoczęło się mszą św. w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. W homilii metropolita katowicki abp Wiktor Skworc mówił, że rodzina jest najważniejszą drogą, którą człowiek powinien podążać. "+Przez pokolenia+ - to hasło naszego świętowania. Takie patrzenie pozwala spojrzeć z miłością i szacunkiem na osoby starsze" - powiedział.
Dodał, że istnieją kultury, w których ludzi starszych nie wyłącza się z rodziny, nie traktuje jako "nieużyteczny ciężar" - starsi pełnią rolę świadka przeszłości, inspirują młodych.
"Inne kultury zwłaszcza w następstwie nieuporządkowanego rozwoju przemysłowego i urbanistycznego doprowadziły i nadal prowadzą do niedopuszczalnego zepchnięcia starszych na margines życia" - mówił. W jego ocenie z takim procesem mamy dzisiaj do czynienia w Europie i w Polsce.
W programie tegorocznego święta znalazły się m.in.: Dzień Dziecka w ogrodach Kurii Metropolitalnej w Katowicach, koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie, spektakle dla dzieci pt. "Kopciuszek" i "Tygrysek Pietrek" w Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach oraz koncert rodzin muzykujących w Rudzie Śląskiej.
Szereg spotkań i imprez odbędzie się również na wydziale teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w tym piąte Dyktando dla Rodzin, czyli zmagania o tytuł "Bezbłędnej Rodziny", VIII Kiermasz Wydawców Katolickich, spotkanie autorskie z ks. Adamem Bonieckim pt. "Lepiej palić fajkę niż czarownice", talk show pt. "Jak Ślązak z Góralem".
Idea zorganizowania Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się przy grobie Jana Pawła II, podczas śląskiej pielgrzymki do Rzymu w 2007 r., w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. Jedną z pomysłodawczyń Metropolitalnego Święta Rodziny była Krystyna Bochenek b. marszałek Senatu, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
Niech Rok Jubileuszowy będzie czasem łaski, nadziei i przebaczenia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.