Barcelona: kolejna edycja "Dziedzińca pogan"

Piękno i transcendencja były tematem kolejnej edycji „Dziedzińca pogan”, który tym razem odbył się w Barcelonie. Wziął w nim udział jej pomysłodawca, kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.

Sztuka przemienia człowieka podobnie jak wiara, ponieważ „prawdziwa sztuka rodzi niepokój i nikogo nie zostawia obojętnym” – podkreślił szef watykańskiej dykasterii. Zachęcił uczestników spotkania, aby „w rzeczach widzialnych szukali tego, co jest niewidzialne, ponieważ sztuka i wiara są bramą do absolutu”. Kard. Ravasi zwrócił uwagę, że Jezus w Ewangelii jest człowiekiem dialogu, który niekiedy prowadził go do „oburzenia, a nawet gniewu wobec zła fizycznego i ubóstwa. Nie bał się prowadzić dialogu rękami, dotykać wyklętych, trędowatych... siadał do stołu z grzesznikami i celnikami. To jest dialog, który popiera Dziedziniec Pogan – otwarta przestrzeń, gdzie można posłuchać różnych wystąpień i dokonać konfrontacji, tak jak stało się to w Barcelonie” – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.

W spotkaniu, w którym wzięli wierzący i niewierzący, debatowano nad pięknem i transcendencją w sztuce, poezji, muzyce i filozofii. „Rozwód pomiędzy wiarą i kulturą jest jednym z wielkich dramatów naszych czasów” – podkreślił kard. Lluis Martínez Sistach, gospodarz spotkania. Panujący kryzys ekonomiczny jest także „kryzysem antropologicznym i kryzysem wartości, natomiast piękno prowadzi nas do prawdy i dobra” – dodał arcybiskup Barcelony.

Dziedziniec Pogan zakończył wspaniały koncert w bazylice Świętej Rodziny. Wśród wykonawców była m. in. znana śpiewaczka operowa Montserrat Caballé.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6