O nowe siły i pomysły w dziele ewangelizacji modli się na Jasnej Górze ponad 80 tys. uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy w Duchu Świętym.
Spotkaniu towarzyszą słowa „Nie wstydź się zatem świadectwa Pana naszego”. Katolicka Odnowa w Polsce, po włoskiej, jest najliczniejszą wspólnotą w Europie.
Tegoroczne spotkanie jest zachętą do jeszcze aktywniejszego włączenia się w dzieło Nowej Ewangelizacji. Bp Bronisław Dembowski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym podkreśla, że dziś konieczne jest wyjście z orędziem Chrystusa poza mury kościołów. - Potrzebna jest bezpośrednia ewangelizacja poza świątynią. Ci, którzy mają ożywioną wiarę, żeby nie bali się wyjść na ulicę, mówić do ludzi: nie martw się, Jezus Cię kocha – powiedział bp Dembowski.
Biskup modlił się, „żeby ożywiała się w nas wiara, żeby się ożywiał nasz osobisty stosunek do Pana naszego i Zbawiciela Jezusa Chrystusa”. O 17.00 bp Bronisław Dembowski przewodniczyć ma na szczycie uroczystej Mszy św.
Zdaniem Norberta Dawidczyka, wiceprzewodniczącego krajowego zespołu koordynatorów, misja ewangelizatora to nic innego, jak dzielenie się tym, co sami otrzymaliśmy. „Doświadczamy Bożej obecności w życiu, którą traktujemy jako największą przygodę swojego życia i o tej przygodzie chcemy mówić. O tej przygodzie chcemy sobie przypominać, że tak jest i że nie mogę tego zatrzymać dla siebie, że w pewnym sensie nie mam prawa tego zatrzymać dla siebie. Ktoś kiedyś mnie głosił Dobrą Nowinę, dzisiaj ja muszę głosić” - powiedział przedstawiciel zespołu koordynatorów.
Od rana na jasnogórskich błoniach trwa modlitwa o podjęcie dzieła ewangelizacji. Głoszone są świadectwa i konferencje. Czuwanie jest też okazją do przypomnienia o trzej osobie Trójcy Świętej, tzn. o Duchu Świętym.
Przed południem konferencję „Służcie sobie nawzajem takim darem, jaki każdy otrzymał” wygłosił ks. Andrzej Grefkowicz z Magdalenki. Po Adoracji Najświętszego Sakramentu modlitwę Anioł Pański poprowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Czuwanie Odnowy poprzedziło spotkanie animatorów i liderów wspólnot, których w Polsce jest ok. 800. Swą przynależność do tego ruchu charyzmatycznego deklaruje ok. 20 tys. osób.
- Odnowa charyzmatyczna nie jest zarezerwowana dla jakichś szczególnych ludzi. Ona jest właściwie podarowana Kościołowi. Ruch Odnowy w Duchu Świętym w Kościele rzymskokatolickim powstał nie z powodu jakiegoś człowieka, tylko go naprawdę zainicjował Duch Boży i on jest dla wszystkich ludzi. A jego istotą jest to, aby Duch Święty odnawiał nas wewnętrznie, żeby starego człowieka uczynił nowym – podkreślił ks. Mariusz Mik, przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.