Charyzmatycy na Jasnej Górze

XVII Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze. Udział w nim bierze kilkadziesiąt tysięcy osób. To jedno z największych modlitewnych spotkań organizowanych w Częstochowie, ale także jedno z najlepiej przygotowanych. Na program czuwania składają się m.in. konferencje i świadectwa. Gościem czuwania jest o. Raniero Cantalamessa, kaznodzieja Domu Papieskiego.

Hasłem spotkania są słowa „Słuchaj”. - Chodzi oto, by nauczyć się słuchać Boga całym sercem. Często słuchamy uszami, jednym wleci a drugim wyleci, a my chcemy nauczyć się słuchać sercem, tak by w tym sercu słowa Jezusa zostały na zawsze – powiedziała Małgorzata Stuła-Topolska, przedstawiciel organizatorów.

Czuwanie rozpoczęło się o godz. 9.30 na błoniach jasnogórskich zawiązaniem wspólnoty. Po czym rozważanie zatytułowane „Słuchaj...” zainaugurował o. Cantalamessa. Franciszkanin podkreślił, że z radością przyjął zaproszenie na jasnogórskie spotkanie, bo ma ono wyjątkowy charakter. „Już kiedyś byłem w Częstochowie i mam przed oczami obraz tłumów jednych z największych do jakich kiedykolwiek przemawiałem, to spotkanie jak w Wieczerniku w dniu pięćdziesiątnicy” - powiedział o. Raniero. Podkreślił też, że Jasna Góra jest dla niego bardzo ważnym miejscem ze względu na Jana Pawła II. – Jan Paweł II był tu często, czuję tu jego ducha – wyznał zakonnik.

Po konferencji o. Cantalamessy rozpocznie się Adoracja Najświętszego Sakramentu „Otwórz Panie moje uszy”. W południe modlitwę Anioł Pański poprowadzi abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

Na 15.15 zaplanowana jest kolejna konferencja „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie" tym razem głoszona przez Lucynę Słup ze wspólnoty Chemin Neuf.

O 17.00 rozpocznie się uroczysta Msza św. stanowiąca najważniejszy punkt programu. Eucharystii przewodniczyć ma abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, a homilię wygłosi o. Raniero Cantalamessa.

O. Raniero Cantalamessa jest doktorem teologii i literatury klasycznej, był wykładowcą historii starożytnej chrześcijaństwa na Uniwersytecie Katolickim w Mediolanie. W 1979 roku zrezygnował z pracy naukowej i poświęcił się całkowicie głoszeniu słowa Bożego. W 1980 roku papież Jan Paweł II mianował go kaznodzieją Domu Papieskiego, którym pozostaje do dziś. Od wielu lat zaangażowany w Katolicką Odnowę Charyzmatyczną.

Oprawę muzyczną podczas Czuwania sprawuje zespół Mocni w Duchu.

Ks. Mariusz Mik od niedawna przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, podkreślił, że „Czuwanie jest szczególnym czasem, w którym Dobry Bóg zaprasza do pogłębiania i jednocześnie świętowania jedności z całym Kościołem, z Jego Pasterzami i nauczycielami, z jego doktryną i dyscypliną, z jego życiem sakramentalnym oraz z całym ludem Bożym”.

Początki Odnowy w Duchu Świętym w Polsce sięgają 1975 r. Rok ten w Ruchu Światło – Życie został obwołany rokiem Ducha Świętego i dużo modlono się wtedy o Nową Pięćdziesiątnicę. Zdarzały się pojedyncze przypadki doświadczenia wylania Ducha Świętego na poszczególne osoby.

W 1977 r. ks. Bronisław Dembowski wrócił ze Stanów Zjednoczonych i został rektorem kościoła pod wezwaniem św. Marcina w Warszawie przy Piwnej. Podczas spotkania w warszawskim KIK, gdy dawał świadectwo swojego przeżycia Odnowy w Stanach, ktoś zapytał, czy myśli o utworzeniu grupy modlitewnej? Odpowiedział, że nie, ale gdyby ktoś chciał się spotykać i wspólnie modlić, to jest gotów. Z sali padło kolejne pytanie: gdzie i kiedy mogłoby się odbyć pierwsze spotkanie? Ks. Dembowski podał termin i ku jego przerażeniu tego dnia pojawiło się ok. 20 osób. W taki m.in. sposób powstawały pierwsze grupy modlitewne.

W 1977r. w Izabelinie zorganizowane zostało pierwsze spotkanie osób, które doświadczyły łaski Odnowy. Byli to ludzie z różnych rejonów Polski: z Poznania, Warszawy, Katowic, Białegostoku. Dwa lata później nastąpiło spotkanie w Magdalence, podczas którego podjęto próbę koordynacji działań powstających grup Odnowy, a od 1981r. z powstałego wcześniej Zespołu Koordynatorów wyodrębniono Zespół Pastoralny, Sekretariat i odpowiedzialnych rejonowych.

Jak powiedział Norbert Dawidczyk, od listopada 2010r. wiceprzewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce, we wspólnotach jest obecnie 20 tys. 400 osób.

 

Transmisja  „na żywo” ze spotkania na Jasnej Górze na: www.tv.odnowa.org

***

Zobacz film,w którym o. Raniero Cantalamessa dzieli się swoim doświadczeniem poznania odnowy charyzmatycznej:

Film został zrealizowany prze wspólnotę Chemin Neuf w ramach dzieła Net For God

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6