Trzeci i ostatni tom „Jezusa z Nazaretu” papieża Benedykta XVI ukaże się nie wcześniej niż w 2013 roku.
W najbliższym czasie nie jest też planowana kolejna encyklika papieża – poinformowało 3 maja amerykańskie czasopismo „National Catholic Register” powołując się na dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardiego.
Ks. Lombardi nie sądzi, aby papież jeszcze latem tego roku miał gotowy rękopis swojej książki, dlatego też nie będzie możliwa – jak wcześniej planowano – jej publikacja w październiku i podobnie jak poprzednie tomy – jednocześnie w kilku językach.
Na pytanie, czy można się spodziewać encykliki na temat wiary, rzecznik Watykanu odpowiedział, że „ciągle istnieje taka możliwość". Po dwóch encyklikach: o miłości („Deus caritas est” – 2005) i nadziei („Spe salvi” – 2007), mówiono, że powstanie również papieski dokument o wierze – trzeciej cnocie teologicznej. Ks. Lombardi podkreślił w rozmowie z „National Catholic Register”, że „papież nie przedstawiał dokładnie swoich planów”.
Latem 2011 roku watykański dziennik „L’Osservatore Romano” informował, że Benedykt XVI pracuje nad „refleksjami o wierze”, które miały zostać opublikowane z okazji 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II (1962-1965). Sądzono wówczas, że publikacja może się ukazać w formie osobistych pamiętników. W czasie Soboru ks. Joseph Ratzinger był doradcą kard. Josefa Fringsa (1887-1978), arcybiskupa Kolonii.
Książkę o Jezusie Joseph Ratzinger zaczął pisać latem 2003 roku, a więc jeszcze przed wyborem na Stolicę Piotrową. Na jej dokończenie, już jako Benedykt XVI, poświęcił – jak wyznał – „wszystkie wolne chwile”. Papież postawił sobie w niej pytania, na które starał się odpowiedzieć: Czy Biblia ukazuje prawdziwy obraz Jezusa? Czy Jezus był synem Bożym? Czy jest sens wierzyć?
Książka Josepha Ratzingera – Benedykta XVI sprawia wrażenie dzieła bardzo osobistego, również dlatego, że papież często wypowiada się w niej w pierwszej osobie. Podkreśla, że nie jest to dokument Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, dlatego „każdy ma prawo mnie się sprzeciwić”.
Pierwszy tom biografii Jezusa zatytułowany „Jezus z Nazaretu – od chrztu w Jordanie do Przemienienia” ukazał się w kwietniu 2007 roku. „Książka o Jezusie, której część pierwszą oddaję w ręce czytelników, jest owocem mojej długiej wewnętrznej drogi” – napisał we wstępie Benedykt XVI. Na 450 stronach swego dzieła papież dowodził, że nie ma sprzeczności między „historycznym Jezusem” a „Chrystusem wiary”.
10 marca 2011 roku, jednocześnie w wielu krajach, w tym również w Polsce, na półki księgarskie trafił drugi tom „Jezusa z Nazaretu”. 350-stronicowa książka objęła okres „od wjazdu do Jerozolimy aż do zmartwychwstania”, a wiec Benedykt XVI skoncentrował się na ostatniej fazie ziemskiego życia Chrystusa: cierpieniu, śmierci i zmartwychwstaniu Syna Bożego.
Tom trzeci „Jezusa z Nazaretu”, nad którym obecnie papież pracuje, ma być poświęcony Ewangeliom św. Mateusza i Łukasza, mówiącym o dzieciństwie Jezusa.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.