Prawie 300 osób przyszło posłuchać Dominika Tarczyńskiego, reżysera filmu „Kolumbia – świadectwo dla świata”.
Słuchacze byli uczestnikami pierwszego z cyklu spotkań organizowanych przez SNE w ramach sympozjum ewangelizacyjnego „Od uwielbienia do głoszenia”. – To spotkania dla dorosłych, które mają prowadzić do odnowy i coraz dojrzalszej wiary. Chcemy uczyć się, jak, wykorzystując swoje talenty i charyzmaty, wieść jak najbardziej chrześcijańskie życie i tym życiem prowadzić innych do Pana Boga – mówi ks. Rafał Jaroszewicz z SNE.
Uczestnicy sympozjum, którzy przyjechali do koszalińskiego Liceum Katolickiego, uczyli się uwielbienia razem z lublińskim zespołem En-Gendi oraz słuchali konferencji. Obejrzeli też przejmujący film „Kolumbia – świadectwo dla świata” i rozmawiali z jego reżyserem o historii powstawania tego niezwykłego dokumentu.
Dominik Tarczyński tłumaczył, że jego obraz nie jest filmem, ale zarejestrowanym kamerą świadectwem wiary, którego doświadczył podczas podróży do Kolumbii. – Jak przeciętnemu Europejczykowi ten kraj kojarzył mi się z kartelami i narkotykami. Utwierdziłem się w tym przekonaniu zaraz po wylądowaniu, kiedy czekała na nas eskorta i kuloodporny samochód. Okazało się, że to kraj dwóch przenikających się rzeczywistości – mówił reżyser. Podkreślał, że jego film nie opowiada o Kolumbii, ale o sposobie przeżywania i praktykowania wiary. – Zniszczone przez lewicowe rządy państwo jest krajem wielkich nierówności, w którym ciągle jest wiele bolesnych spraw. Ale jest zarazem pierwszym krajem w III tysiącleciu, który dokonał aktu konsekracji narodu. I to jest świadectwo dla całego świata – dodaje. Film był już pokazywany we wszystkich dużych miastach Polski, a także w Londynie, Nowym Jorku, Toronto czy Vancouver.W każdym z tych miejsc Dominik Tarczyński opowiada także o sprawach, o których medianie informują. – Na przykład o tym, że ci sami bojówkarze, którzy zamordowali biskupa, teraz błagają o przebaczenie i proszą Kościół o wstawiennictwo u władz, by mogli zostać ponownie przyjęci na łono społeczeństwa. Jednego dnia było ich 5 tysięcy, a nikt o tym na świecie nie mówi – zauważa reżyser.
Na następne spotkanie Szkoła Nowej Ewangelizacji zaprasza już w czerwcu. Gościem specjalnym będzie wówczas dziennikarz telewizyjny Przemysław Babiarz.
Zobacz trailer filmu:
niepokalanow2011
26F170 Kolumbia świadectwo dla świata reż. Dominik Tarczyński
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.