Turystyka etyczna, etyka turystyczna

O przestrzeganie zasad światowego kodeksu etyki w sektorze turystycznym zaapelowali uczestnicy VII Światowego Kongres Duszpasterstwa Turystyki. Odbywa się on w meksykańskim mieście Cancún (23-27.04).

W kończącym się jutro spotkaniu, zorganizowanym pod patronatem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, bierze udział 258 osób z 42 krajów z czterech kontynentów. Wśród uczestników było 116 świeckich związanych z sektorem turystyki, 123 kapłanów zaangażowanych w duszpasterstwo turystyczne, 17 biskupów, Beshara Boutros Raï, patriarcha Kościoła maronickiego z Libanu, oraz kard. Antonio Maria Vegliò.

W przemówieniu inaugurującym VII Światowy Kongres Duszpasterstwa Turystyki kard. Vegliò zwrócił uwagę na konieczność aktywnego włączenia się Kościoła w sektor turystyczny. Akcja duszpasterska powinna objąć każdą z trzech kategorii turystyki. Według przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących istnieje turystyka ogólna, turystyka religijna oraz turystyka chrześcijańska, której kulminacyjną formą jest pielgrzymka.

Prace kongresu skoncentrowały się wokół trzech tematyk: spuścizny religijnej o charakterze artystycznym w służbie turystyki i ewangelizacji; duszpasterstwa turystyki jako formy nowej ewangelizacji oraz wymiaru etycznego odpowiedzialnego rozwoju turystyki.

25 kwietnia, w święto ewangelisty Marka uczestnicy kongresu wzięli udział w Eucharystii, w czasie której kard. Vegliò poświęcił teren i kamień węgielny pod budowę nowej świątyni Matki Bożej przy Morzu w Cancún.

Podczas dyskusji nie brakowało kwestii związanych z Ziemią Świętą, która jest uprzywilejowanym miejscem pielgrzymek oraz turystyki religijnej. Pielgrzym jako świadek wiary, której doświadcza poprzez spotkanie z miejscami upamiętniającymi objawienie się Boga, nie tylko doznaje osobistej przemiany, lecz również staje się żywą reklamą „Piątej Ewangelii”. Jedna z relacji panelu okrągłego stołu dotyczyła prowadzenia pielgrzymek w Ziemi Świętej i związanych w tym odpowiednich uprawnień oraz zezwolenia zwanego „legitymacją duchowego animatora pielgrzymek”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7