Słowo Boże niesie nam nie tylko informacje, ale przede wszystkim łaskę Bożą
Bóg objawia się poprzez Pismo Święte – przypominają o tym polscy biskupi w związku z obchodzoną w naszym kraju Niedzielą Biblijną, która inauguruje Tydzień Biblijny. Przestrzegają równocześnie, by „nie przeceniać wartości objawień prywatnych, a tym bardziej nie opierać swej wiary na bliżej nieokreślonych wizjach”. W kościołach całego kraju odczytywany jest dziś list pasterski „Objawienie Boże a objawienia prywatne”.
Ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego w Polsce zauważa przy tej okazji, że często zapominamy o tym, iż Słowo Boże niesie nam nie tylko informacje, ale przede wszystkim łaskę Bożą.
„Gdy człowiek otwiera Ewangelię i zaczyna ją wchłaniać, dokonuje się spożywanie chleba życia tak, jak o tym mówi Jezus w Ewangelii św. Jana – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Witczyk. – Dokonuje się otwarcie na Boga, na Bożą obecność, która obejmuje całego człowieka. Można powiedzieć, że dokonuje się komunia między człowiekiem czytającym czy słuchającym Słowa Bożego, a Bogiem. Natomiast objawienia prywatne niczego takiego w człowieku nie dokonują, one najwyżej przypominają prawdy objawione w Piśmie Świętym. Często je odnoszą do konkretnej sytuacji Kościoła lokalnego, życia pojedynczego człowieka, czy może nawet szerzej do życia świata, tak jak w przypadku objawień, które otrzymała św. siostra Faustyna. Dotyczy ono przecież prawdy o miłosierdziu Bożym, dotyczy życia całego Kościoła i świata. Ale jest to prawda objawiona w sposób pełny doskonały i całkowity już wcześniej w Piśmie Świętym. Co więcej, to nie poprzez czytanie fascynującego nas Dzienniczka św. Faustyny człowiek dostępuje łaski Bożej, tylko poprzez czytanie Ewangelii. To jest często zapominany aspekt naszej lektury Pisma Świętego, że słowo Boże, które przyjmujemy szczerym duchem i otwartym sercem niesie nie tylko informacje, ale niesie w sobie łaskę i moc Bożą. Niestety nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę” – dodaje ks. Witczyk.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
Niech Rok Jubileuszowy będzie czasem łaski, nadziei i przebaczenia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.