Uliczne procesje, przypominające o wydarzeniach Męki Pańskiej, postacie biblijne, śpiewy… Warto odwiedzić portugalskie miasto Braga podczas Wielkiego Tygodnia, który jest tam obchodzony nadzwyczaj uroczyście.
W Wielki Piątek o godzinie piętnastej (czyli w godzinie śmierci Jezusa) w katedrze rozpoczyna się liturgia Męki i Śmierci Pańskiej. Po niej odbywa się Procissăo Teofórica, czyli Procesja Niesienia Boga, która pochodzi z XV lub XVI wieku. Zwyczaj ten został przywieziony z Jerozolimy i do XVII w. można go było zobaczyć w wielu europejskich katedrach. Obecnie, Sé w Bradze jest jedynym miejscem na świecie, gdzie sprawowany jest ten obrzęd. Procissăo Teofórica to dość smutna i wywierająca mocne wrażenie ceremonia: Najświętszy Sakrament składany jest do trumny, którą przykrywa się czarnym materiałem, a następnie zanosi na miejsce, gdzie można go adorować. W tym czasie wierni wyrażają swój żal zakrywając twarze, a dwóch chłopców i dwie kobiety śpiewają po łacinie: „Heu! Heu! Domine! Heu! Heu! Salvator noster!” (“Och! Och! Mój Pan! Och! Och! Nasz Zbawiciel!”).
W nocy odbywa się Procesja Pogrzebu Pańskiego (Procissão do Enterro do Senhor) - najbardziej uroczysty ze wszystkich pochodów Wielkiego Tygodnia. Ulicami miasta niesiona jest nakryta całunem figura zmarłego Jezusa, a za nią - w ciszy - kroczą farricocos z fogaréu, postacie biblijne zakryte czarnymi welonami oraz członkowie wspólnot religijnych i bractw (m.in. Zakonu Kawalerów Maltańskich, Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie). Kilka osób dźwiga na plecach proporce, przewiązane czarnymi wstążkami, a ich drzewca smętnie suną po chodniku. Pochód zamyka arcybiskup Bragi, który niesie Najświętszy Sakrament.
W czasie Wigilii Paschalnej, tak jak w Polsce, rozważa się zwycięstwo nad grzechem, złem i śmiercią, które dokonało się przez mękę i zmartwychwstanie Jezusa. Dlatego na początku obrzędów tego dnia ciemność świątyni rozjaśniają tylko świece wiernych, a dopiero potem zapalane są światła w katedrze. Błogosławiony jest paschał oraz woda, które później będą używane do chrztu. Po liturgii odbywa się procesja rezurekcyjna (Procissão da Ressurreição), w czasie której Najświętszy Sakrament wyjmowany jest z trumny i umieszczany na ołtarzu. Wierni śpiewają wtedy „Regina Coeli, laetare”, na cześć Matki Boskiej, która z Matki Bolesnej stała się Matką Radości.
Głównym wydarzeniem Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego jest uroczysta Msza św. w katedrze. Tego dnia (a w niektórych dzielnicach miasta w poniedziałek wielkanocny), zgodnie z zakorzenioną na północy Portugalii tradycją, odbywają się wizyty paschalne (Visita Pascal). Grupa osób w odświętnych strojach (często z księdzem na czele), zwana tu compasso, z krzyżami ozdobionymi kwiatami, wyrusza z kościoła parafialnego i idzie do domów wiernych, aby głosić zmartwychwstanie Chrystusa. Wędrówka odbywa się przy radosnym dźwięku dzwonków, po ulicach pokrytych płatkami kwiatów, rzucanych przez mieszkańców Bragi z balkonów. Compasso błogosławią mieszkania odwiedzanych ludzi, a ci całują przyniesiony krzyż. Wspólnie przeżywają radość ze zmartwychwstania.
Więcej informacji n.t. uroczystości znajduje się na stronie: www.semanasantabraga.com.
Więcej informacji na temat Portugalii można znaleźć na stronie: www.visitportugal.com oraz na Facebook’u www.facebook.com/visitportugal.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.